Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IUS VII-423/0176/6/2007
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS VII-423/0176/6/2007
Data
2007.02.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
bilety
opłata
przychód
sprzedaż


Pytanie podatnika
Dot. opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pobieranej opłaty transakcyjnej oraz opłaty dodatkowej z tytułu świadczenia usług dokonania zmiany uprzednio zakupionych przez klienta biletów w międzynarodowych tanich liniach lotniczych.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie:

  • art. 14a §1, § 3 i 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. , nr 8, poz.60 z późn. zm.),
  • art. 12 ust. 3, ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., nr 54, poz 654 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu pisma Spółki z dnia 12.12.06 r. (z datą wpływu do tut. urzędu 15.12.2006 r.), bez znaku w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pobieranej opłaty transakcyjnej oraz opłaty dodatkowej z tytułu świadczenia usług dokonania zmiany uprzednio zakupionych przez klienta biletów w międzynarodowych tanich liniach lotniczych (pytanie 7), postanawia uznać stanowisko strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 12.12.2006 r. bez znaku Spółka wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku wskazała, iż prowadzi działalność m. in. w zakresie sprzedaży międzynarodowych biletów tanich linii lotniczych bez zawartej umowy oraz bez faktury zakupowej oraz dokonuje zmian w uprzednio zakupionych biletach polegających na zmianie terminu np. wylotu, przylotu pobierając od klienta za usługę zmiany opłatę transakcyjną lub dodatkową opłatę.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania przychodów, w sytuacji kiedy koszt biletu lotniczego i jego zmiany pobierany przez Spółkę z karty klienta obejmuje cenę biletu przekazywaną do linii lotniczej a w biurze pozostaje kwota za wydrukowanie tego biletu oraz w sytuacji gdy klient zakupuje bilet a Spółka pobiera z tytułu zmian dokonywanych w uprzednio zakupionym bilecie opłatę transakcyjną. Podatnik przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznał, iż zarówno opłata transakcyjna jak i opłata dodatkowa stanowić będzie przychód podatnika.

Dokonując oceny stanowiska w sprawie tut. organ podatkowy nie odnosząc się do wskazanych we wniosku kwot stwierdza:

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę we wniosku, mamy do czynienia z działalnością gospodarczą w ramach której Spółka:

  1. świadczy usługę drukowania biletu zakupionego przez klienta u przewoźnika, za który to bilet nabywca przy użyciu własnej karty kredytowej dokonuje zapłaty. Podatnik za tak wykonaną usługę pobiera wynagrodzenie - opłatę transakcyjną,
  2. świadczy usługę na rzecz klienta polegającą na dokonywaniu zmian na uprzednio zakupionym przez niego bilecie np. w zakresie zmiany terminu wylotu. Z tytułu dokonywanej zmiany klient dokonuje zapłaty w części na rzecz przewoźnika i w części na rzecz Podatnika zwaną przez niego opłatą dodatkową. Zapłata na rzecz przewoźnika dokonywana jest przez klienta za pośrednictwem biura przy wykorzystaniu jego karty kredytowej lub rachunku bankowego.

Zatem przychodem Spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie pobierana przez Spółkę, zarówno opłata transakcyjna jak i opłata dodatkowa przy czym zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i (...), osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont .

Wskazać przy tym należy, iż stosownie do zapisu art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodu nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Kwestie opodatkowania przedmiotowych usług podatkiem od towarów i usług została rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem tut. organu podatkowego, dostarczonym Podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj