Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473//886/KDO/423/26/07/EG
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473//886/KDO/423/26/07/EG
Data
2007.05.10



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
koszty pośrednie
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
1.Co mieści się pod pojęciem „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” i jakie obiekty kryją się pod tym pojęciem?2.Jaką metodę podziału kosztów ogólnych należy przyjąć w celu przyporządkowania kosztu uzyskania przychodu związanego z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i z pozostałą działalnością gospodarczą spółdzielni?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz U z 2005r. Nr 8 poz 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku S M żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po nowelizacji od 1 stycznia 2007r:1.Co mieści się pod pojęciem „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” i jakie obiekty kryją się pod tym pojęciem?2.Jaką metodę podziału kosztów ogólnych należy przyjąć w celu przyporządkowania kosztu uzyskania przychodu związanego z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i z pozostałą działalnością gospodarczą spółdzielni?

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że :stanowisko Wnioskodawcy podane w w/w wniosku wymienione w punkcie 1 jest nieprawidłowe, a wymienione w punkcie 2 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:1. Od 1 stycznia 2007 roku dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art 17 ust 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych.W celu prawidłowego stosowania wyżej wymienionego przepisu spółdzielnia musi rozdzielić przychody i koszty związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi oraz przychody i koszty związane z pozostałą działalnością spółdzielni.2. Część kosztów ponoszonych przez spółdzielnię to koszty ogólne dotyczące zarówno gospodarki zasobami mieszkaniowymi jak i przychodów uzyskanych z innych źródeł np. Opłaty uzyskane z wynajmowania lokali użytkowych. Są to koszty, których nie da się w sposób bezpośredni przyporządkować do konkretnego źródła przychodów. Spółdzielnia do tej pory stosowała podział tych kosztów według metrażu powierzchni użytkowej lokali.

Zapytanie Spółki brzmi:1. Co mieści się pod pojęciem „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” i jakie obiektykryją się pod tym pojęciem?2.Jaką metodę podziału kosztów ogólnych należy przyjąć w celu przyporządkowania kosztu uzyskania przychodu związanego z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i z pozostałą działalnością gospodarczą spółdzielni?

Stanowisko wnioskodawcy:1.Uwzględniając charakter opłat oraz pokrywanych z nich kosztów, pod pojęciem „zasoby mieszkaniowe”, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również wszystkie elementy ułatwiające dostęp do budynków oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie. Do obiektów zaliczanych do gospodarki zasobami mieszkaniowymi zaliczymy:1)budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami ( dźwigi, kotłownie, hydrofornie, klatki schodowe, strychy, piwnice, garaże )2)garaże wolnostojące z własnościowym prawem do lokalu finansowane wkładem budowlanym.3)lokale użytkowe z własnościowym prawem do lokalu finansowane wkładem budowlanym.4)Pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania budynków mieszkalnych.5)Urządzenia i uzbrojenia terenu, na którym znajdują się budynki wyżej wymienione. ( wszelkiego rodzaju sieci, zbiorniki, budowle inżynieryjne, drogi, place, chodniki, urządzenia oświetleniowe ).Związane z wyżej wymienionymi budowlami ( pomieszczeniami ), obiektami i urządzeniami opłaty ( czynsze ) oraz finansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.2.Podziału kosztów ogólnych spółdzielni w celu przyporządkowania kosztów dotyczących gospodarki zasobami mieszkaniowymi i kosztów dotyczących pozostałych przychodów spółdzielni można dokonać:- w przypadku przychodów z lokali użytkowych i innych pożytków gdzie opłaty wynikają z powierzchni użytkowej - koszty dzielimy według metrażu,- w tych rodzajach działalności, gdzie podział kosztów według metrażu jest niemożliwy – podział kosztów według struktury przychodów przy zastosowaniu art 15 ust 2 i ust 2a ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Ad 1) W myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. Z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) obowiązującego od dnia 01.01.2007r. (wprowadzonego na podstawie art.1 pkt 18 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2006r. Nr 1217, poz. 1589 ) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006r. przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć:1.Budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:- dźwigi osobowe i towarowe,2.- aparaty do wymiany ciepła,- kotłownie i hydrofornie wbudowane,3.- klatki schodowe,- strychy, piwnice, komórki,- garaże4.Pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych t. j.:- budynki ( pomieszczenia ) administracji osiedlowej,- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,- osiedlowe warsztaty ( zakłady ) konserwacyjno – remontowe,5.Urządzenia i uzbrojenia terenów, na których znajdują sie budynki wyżej wymienione jak:- zbiorniki – doły gnilne, szamba,- rurociągi i przewody sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,- budowle inżynieryjne (studnie itp.),- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych , jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą zatem:dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( jak wskazano w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 22.12.2006r. znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391) składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie ( koszty ) lokali mieszkalnych jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania ( administracji ). Wynika to z ustaw w oparciu, o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Uwzględniając charakter opłat ( czynszów ) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawyo podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.Związane z budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy).

Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Inną działalnością podlegającą opodatkowaniu jest np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej.W związku z powyższym stwierdzić należy, że lokali użytkowych z własnościowym prawem do lokalu finansowanych wkładem budowlanym nie można zaliczyć do zasobów mieszkaniowych, gdyż nie stanowią pomieszczeń czy urządzeń, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców jak również ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Gospodarowanie takimi lokalami nie stanowi więc „gospodarki lokalami mieszkalnymi”, a dochody uzyskane z gospodarki tymi lokalami nie mogą być zaliczone do dochodów wolnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 2.Zasady rozliczenia rzeczywistych kosztów uzyskania przychodów reguluje przepis art 15 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.( j. t. Dz U z 2000 r Nr 54 poz 654 ze zmianami ), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust 1.W celu przyporządkowania kosztu uzyskania przychodu związanego z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i z pozostałą działalnością gospodarczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie”w Radomiu w sytuacji, jeżeli podatnik jest w stanie na podstawie prawidłowo prowadzonej ewidencji ustalić koszty ogólne ( pośrednie ) przypadające na poszczególne źródła przychodów lub jeżeli jest możliwe wyodrębnienie kosztów podatkowych według technicznych kryteriów np. metrażu powierzchni użytkowej lokali, należy kierować się w/w przepisem art 15 ust 1 ustawy. Natomiast w przypadku braku możliwości zastosowania powyższej metody ( w oparciu o ewidencję kosztów lub metraż ) - uzasadnione jest wówczas zastosowanie zasady proporcjonalnego rozliczenia kosztów ogólnych wyrażonej w przepisach art 15 ust 2 i ust 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Według art 15 ust 2 tej ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Na podstawie art 15 ust 2a w/w ustawy zasadę, o której mowa w ust 2, stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania ( .... ).W tej sytuacji należy podzielić koszty uzyskania przychodów na poszczególne źródła przychodów na podstawie zacytowanego przepisu art 15 ust 2 i ust 2a ustawy, tj. na koszty:z działalności opodatkowanej ( w tym z gospodarowania lokalami użytkowymi z własnościowym prawem do lokalu finansowanych wkładem budowlanym )z działalności zwolnionej ( z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi ).

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne – postanowiono jak w sentencji postanowienia.

POUCZENIE1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia ( art 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.Ordynacja podatkowa ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj