Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
USIII/2-443/203/31/S/2007
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/2-443/203/31/S/2007
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Kiedy Gmina staje się podatnikiem podatku VAT i kiedy obowiązana jest do wystawienia faktury VAT i odprowadzenia tegoż podatku do US, w przypadku gdy nie została zawarta umowa cywilnoprawna w sprawie ustalenia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości i użytkownik nie wniósł tej opłaty?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz., działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 i § 2, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie złożonym dnia 06.04.2007r. (uzupełnionym w dniach 25.04.2007r. i 29.05.2007r.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko w sprawie dotyczącej wystawienia faktury VAT i odprowadzenia podatku za opłatę roczną z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego gruntu.

W dniu 06.04.2007r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Gminy .... w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących wystawienia faktury VAT i odprowadzenia podatku za opłatę roczną z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego gruntu, w przypadku gdy nie została zawarta umowa cywilonoprawna w sprawie ustalenia opłaty rocznej i użytkownik nie wniósł tej opłaty. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20.04.2007r. /data wpływu 25.04.2007r./ oraz pismem z dnia 28.05.2007r. /data wpływu 29.05.2007/.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że:

Wyrokiem z dnia 12 listopada 2003r. Sąd Rejonowy w Tomaszowie Maz. Wydział I Cywilny zobowiązał Wójta Gminy do złożenia oświadczenia, że oddaje nieruchomość w użytkowanie wieczyste na 99 lat Gminnej Spółdzielni "S." w C..... w likwidacji, licząc od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, oraz przenosi nieodpłatnie własność budynków znajdujących się na tejże nieruchomości.Mimo prawomocnego orzeczenia Sądu zawartego w w/w wyroku nie doszło do złożenia stosownego oświadczenia woli, z zachowaniem wymaganej formy przez Gminną Spółdzielnię "S." w C....... w likwidacji. Z uwagi na to, że Gminna Spółdzielnia nie przystąpiła do podpisania umowy, w dniu 24 lutego 2006r. Gmina L...... wniosła pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Sąd Rejonowy Wyrokiem zaocznym sygn. akt .../06 z dnia 7 kwietnia 2006r. uzgodnił treść księgi wieczystej KW Nr... prowadzonej przez Sąd Rejonowy Wydział V Ksiąg Wieczystych w Tomaszowie Maz. dla nieruchomości położonej we wsi L..... D...... o łącznej powierzchni 7732 m˛ składającej się z działek oznaczonych w ewidencji gruntów numerami .../5, .../7 i ..../8 z rzeczywistym stanem prawnym.
Od wyroku zaocznego pozwana Gminna Spółdzielnia "S." w C...... w likwidacji złożyła sprzeciw w dniu 26.04.2006r. Po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2006r. Sąd Rejonowy w Tomaszowie Maz. utrzymał w całości wyrok zaoczny z dnia 7 kwietnia 2006r. w sprawie syng. akt IC .../06. Na podstawie wyżej wymienionego wyroku Sądu Rejonowego został dokonany wpis użytkowania wieczystego w księdze wieczystej PTIT/.../8 na rzecz Gminnej Spółdzielni "S." w C........ w likwidacji. Wpisu do księgi wieczystej dokonano w dniu 28.07.2006r. W związku z tym, iż nie doszło do podpisania umowy między Gminną Spółdzielnią "S." w C.......... w likwidacji z/s w L....... D....... i G....... L....... w zakresie wysokości opłaty rocznej i sposobu zapłaty tych opłat, mimo wezwania do podpisania protokołu uzgodnień, który byłby podstawą do zawarcia umowy zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), został skierowany do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Maz. w dniu 28 marca 2007r. pozew o ustalenie wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości i sposobu wnoszenia tych opłat.

Wobec powyższego Gmina zwraca się z zapytaniem:
Kiedy Gmina staje się podatnikiem podatku VAT i kiedy obowiązana jest do wystawienia faktury VAT i odprowadzenia tegoż podatku do Urzędu Skarbowego, w przypadku gdy nie została zawarta umowa cywilnoprawna w sprawie ustalenia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości i użytkownik nie wniósł tej opłaty ?

Zdaniem wnioskodawcy wystawienie faktury VAT i odprowadzenie podatku będzie mogło nastąpić po ustaleniu opłaty rocznej i sposobu jej wnoszenia przez Sąd Rejonowy I Wydział Cywilny w Tomaszowie Maz., zgodnie ze złożonym pozwem z dnia 28 marca 2007r. oraz po wniesieniu opłaty przez Gminą Spółdzielnię "S." w C............. w likwidacji.

Tutejszy Organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał analizy stanu faktycznego i oceny prawnej przedstawionej przez stronę i stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007r. (sygn. I FPS 1/06) również oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości należy traktować jako dostawę towarów. Sąd stwierdził, iż należy mieć na uwadze szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne pojęcie przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru, zawarta w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje grunty, należy opowiedzieć się za stanowiskiem, że oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie stanowi dostawę towarów, o której mowa w art.7 ust.1 ustawy. Na mocy art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Wyjątek od tej zasady określony został m. in. w przepisie art. 19 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
W myśl art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) wynika, iż ustanowienie użytkowania wieczystego następuje w momencie dokonania wpisu tego prawa do księgi wieczystej, na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o jego ustanowieniu.
Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, jest powstanie obowiązku podatkowego z chwilą wydania towaru (art. 19 ust. 1), a w sytuacji gdy dostawa powinna być potwierdzona fakturą, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru (art. 19 ust. 4 ustawy). Ustawa o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów nie wiąże (z wyjątkiem metody kasowej) momentu powstania obowiązku podatkowego z dokonaniem zapłaty. Zatem również dla czynności oddania w wieczyste użytkowanie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wystawienia faktury.

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny, zdaniem tutejszego Organu podatkowego, w przypadku oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości (po 1 maja 2004r.) obowiązek podatkowy powstaje w chwili wydania towaru lub wystawienia faktury.
Wobec powyższego przedstawione przez Gminę stanowisko wyrażone we wniosku uznaje się za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Gminę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
W świetle art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj