Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-78/122/06/AG
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-78/122/06/AG
Data
2006.06.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kara umowna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu kary umownej za nieterminowe wydanie lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.03.2006r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 21.03.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 21 ust. 1 pkt. 3-3d oraz 21 ust. 1 pkt. 29 w związkuz art. 9 ust. 1 - ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku- za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.03.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie,w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu z tytułu otrzymanej kwoty kary umownej za nieterminowe wydanie lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatniczka otrzymałaod developera informację PIT-8C o wysokości wypłaconej jej kwoty kary umownej z tytułu nieterminowego wydania lokalu mieszkalnego. Kara umowna była należna na podstawie zawartejz XY S.A. umowy. Zgodnie z § 4 pkt. 6 tej umowy: "W przypadku,gdy kupujący zapłaci całą cenę sprzedaży za przedmiot niniejszej umowy, zgodnie z § 5 ust. 1,a sprzedający uchybi o 30 dni najpóźniejszemu terminowi wydania przedmiotu umowy, o którym mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, kupującemu służy roszczenie przeciw sprzedającemuo zapłatę kary umownej w wysokości 0,1% wartości przedmiotu umowy za każdy dzień zwłokipo upływie 30 dni od wyżej ustalonego terminu wydania przedmiotu umowy."

Zdaniem podatniczki, przychód uzyskany z tytułu kary umownej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 3 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę; b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników; c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym; d) odszkodowań przyznanychna podstawie przepisów o zakazie konkurencji; e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą; f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1; g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Jednocześnie wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wskazane w art. 21 ust. 1 pkt. 3a-3d ww. ustawy, tj. otrzymane na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego; inne otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań: otrzymanych w związku z prowadzona działalnością gospodarczą, dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono; w postaci renty otrzymanej na podstawie prawa cywilnego (...); otrzymane przez właściciela nieruchomości na podstawie przepisów prawa geologicznego i górniczego.

Również przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie (...) zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawywolne są od podatku dochodowego.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Zwolnienie przedmiotowe określone przepisami art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje przypadki odszkodowań wynikających tylko i wyłącznie z przepisów rangi ustawowej, a nie z postanowień umownych. Stosownie do art. 483 § 1 ustawy 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. Nr 93,poz. 93, z poźn. zm.) kara umowna, zwana inaczej odszkodowaniem umownym, wynika z umowy cywilnoprawnej, w której strony postanawiają, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonanialub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej. Zatem brak jest podstaw prawnych do zwolnienia, otrzymanej kwoty z tytułu kary umownej za nieterminowe wydanie lokalu mieszkalnego, z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwotę z tytułu kary umownej stanowiącą przychód, w roku jej otrzymania, opodatkowany na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy jako przychód z innych źródeł, należy wykazać w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wnioskuza nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj