Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
I-2/423-0003/06
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/423-0003/06
Data
2006.06.02


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
forma prawna
koszty uzyskania przychodów
przekształcanie podmiotów
zmiana


Pytanie podatnika
Czy Spółka z o.o. może zaliczyć wydatki poniesione w związku z przekształceniem w Spółkę jawną do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?


Postanowienie

Na podstawie art.14a§1 i§4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 11.04.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z przekształceniem w spółkę jawną

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością poniosła koszty związane z przekształceniem Spółki z o.o. w Spółkę jawną zgodnie z art.551 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych ( Dz.U.nr 94 z 2000r., poz.1037 z późn.zm. ). Do wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z przekształceniem należą koszty:
-sporządzenia planu przekształcenia,
-badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta,
-opłat notarialnych związane z zawarciem umowy Spółki jawnej i powstania statusu spółki przekształconej
-opłat za wpis Spółki jawnej do KRS oraz w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy Spółka z o.o. w/w wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Zdaniem Podatnika przedmiotowe koszty powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki z o.o. w momencie ich poniesienia, ponieważ zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, pozostają bezpośrednio i pośrednio w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów, dotyczą całokształtu działalności firmy. Po przeanalizowaniu wniosku Spółki, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje: w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają ogólne zasady zaliczania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zasadniczymi i wyłącznymi warunkami pozwalającymi na zakwalifikowanie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu na gruncie podatkowym , zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.nr 54 z 2000r., poz 654 z późn.zm.) są: -poniesienie danego wydatku w celu osiągnięcia przychodu; -nie zakwalifikowanie go do grupy wydatków nie uznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodów ( na podstawie art.16 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ). Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów , o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Zgodnie z art.15 ust.4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodu mogą być potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą,tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane , chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba ,że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. W przypadku kosztów, których nie można bezpośrednio lub pośrednio wiązać z uzyskanym przychodem,gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu z chwilą ich faktycznego poniesienia. Przepisy art.551-570 ustawy z dnia 15 września 2000r.-Kodeks spółek handlowych, normujące zagadnienie przekształcania spółek, nakładają na spółkę planującą przekształcenie wiele obowiązków, co wiąże się z ponoszeniem wydatków.

W odniesieniu do przedstawionego powyżej stanu faktycznego i prawnego wydatki związane z przekształceniem formy prawnej spółki, których poniesienie jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania podmiotu gospodarczego,należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich faktycznego poniesienia, a zatem interpretacja zastosowana przez Spółkę jest prawidłowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj