Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-25/06
z 4 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-25/06
Data
2006.09.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
małżonek
wspólnik
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia pracownika będącego współmałżonkiem jednego z czterech wspólników Spółki


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa (t.jedn. Dz. U. z 2005 nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 29 czerwca 2006 roku (data wpływu do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu 10 lipca 2006 roku) uzupełnionego pismem z dnia 7 sierpnia 2006 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwościami dotyczącymi możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia pracownika będącego współmałżonkiem jednego z czterech wspólników Spółki uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego we wniosku wynika, że spółka jawna której jest Pani wspólnikiem zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracownika, będącego współmałżonkiem jednego z czterech wspólników Spółki. W piśmie z dnia 7 sierpnia 2006 roku dodaje Pani, że pracownik ten będzie wykonywał prace nie wynikające z obowiązków wspólnika ustalonych w umowie spółki i nie związane z prowadzeniem i reprezentowaniem spraw spółki.

W złożonym wniosku zawarła Pani pytanie następującej treści: czy wynagrodzenie takiego pracownika zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wszystkich wspólników, czy jedynie niektórych ze wspólników?

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 29 czerwca 2006 roku w dniu 7 sierpnia 2006 roku złożyła Pani pismo w którym zawarła swoje stanowisko w sprawie wskazując na artykuł zawarty w gazecie prawnej z dnia 20 kwietnia 2006 roku. Pani zdaniem jeśli stronami stosunku pracy są z jednej strony członek rodziny jednego ze wspólników, a z drugiej strony spółka nie powinno być wątpliwości, że osobę taką należy uznać za pracownika w świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią także kosztów uzyskania przychodów nieopłacone do ZUS składki, z zastrzeżeniem pkt 37, określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) w części sfinansowanej przez płatnika składek.

Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego podkreślić należy fakt, że przepis art. 23 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, formułuje zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy małżonka podatnika bez względu na formę świadczenia przez niego pracy (umowną lub bezumowną). Należy zatem uznać, że w rozumieniu tego przepisu, wynagrodzenie za pracę małżonka jednego ze wspólników zatrudnionego przez Spółkę na umowę o pracę - nie stanowi kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na tytuł prawny stanowiący podstawę wypłaconego wynagrodzenia, małżeńskie stosunki majątkowe oraz fakt, że będzie on wykonywał prace nie wynikające z obowiązków wspólnika ustalonych w umowie spółki i nie związane z prowadzeniem i reprezentowaniem spraw spółki tylko w stosunku do tego wspólnika, którego małżonek pobiera to wynagrodzenie. Natomiast będzie kosztem uzyskania przychodów w stosunku do pozostałych wspólników w takim procencie, w jakim pozostaje ich udział w spółce.

Z uwagi na powyższe stanowisko Pani przedstawione w piśmie z dnia 7 sierpnia 2006 roku należy uznać za prawidłowe.

Oceny stanowiska dokonano zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 29 czerwca 2006 roku oraz z dnia 7 sierpnia 2006 roku i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj