Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-180/06/AM
z 24 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-180/06/AM
Data
2006.10.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
import towarów
moment powstania obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Czy zakup pociągów od firmy z siedzibą w Szwajcarii należy traktować jak import towarów i w związku z tym obowiązek podatkowy powstanie w momencie faktycznej dostawy, a nie w momencie zapłaty faktury zaliczkowej.


Postanowienie


Na podstawie art. 216, oraz 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 12.09.2006 r. nr SF. WK. KS. 0540-05/06 o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że stanowisko w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 12.09.2006 r. (data wpływu do Urzędu 15.09.2006 r.) Marszałek Województwa Mazowieckiego wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług i stawia pytanie:
- czy zakup pociągów od firmy z siedzibą w Szwajcarii należy traktować jak import towarów i w związku z tym obowiązek podatkowy powstanie w momencie faktycznej dostawy, a nie w momencie zapłaty faktury zaliczkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Urząd Marszałkowski zamierza zakupić od firmy szwajcarskiej pociągi (10 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych) i zgodnie z zawartym porozumieniem zapłacił firmie szwajcarskiej zaliczkę w wysokości 40% wartości kontraktu.

Zdaniem Wnioskodawcy zakup pociągów od firmy szwajcarskiej należy traktować jako import towarów, od którego zgodnie z art. 19 ust. 7 ustawy o VAT obowiązek podatkowy wystąpi z chwilą powstania długu celnego. Podstawą opodatkowania będzie wartość celna powiększona o należne cło.Przekazana w ramach zawartego kontraktu zaliczka nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Po analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega import towarów. W myśl przepisu art. 2 pkt 7 ww. ustawy przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów, a więc w sytuacji opisanej przez Urząd Marszałkowski, określony został w przepisie art. 19 ust. 7 ww. ustawy, który stanowi, że obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy z tytułu importu 10 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych powstanie z chwilą powstania długu celnego, a podstawą opodatkowania ich będzie wartość celna powiększona o należne cło ( art. 29 ust. 13 ww. ustawy). Przekazana kontrahentowi zagranicznemu zaliczka nie podlega opodatkowaniu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj