Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/56/164/06
z 15 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/56/164/06
Data
2006.03.15



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
autostrada
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku


Pytanie podatnika
W dniu 2 lutego 2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 2 marca 2006 r. Podatnik uzupełnił złożony wniosek.Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług i stawki podatku, jaką opodatkowana jest sprzedaż niezabudowanych gruntów, używanych na cele rolnicze, na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budowę autostrady.Z treści złożonego wniosku wynika, że Podatnik zamierza sprzedać działki gruntu na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostradowych w związku z budową obwodnicy autostradowej w trybie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz. U. Nr 80, poz. 721 ze zm.). Mające być przedmiotem sprzedaży grunty, używane są obecnie na cele rolnicze. Docelowo powyższe grunty przeznaczone są na cel publiczny - budowę autostrady, co wynika z decyzji Wojewody Dolnośląskiego o ustaleniu lokalizacji autostrady płatnej oraz z uchwały Rady Gminy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.Zdaniem Podatnika, zbycie działek gruntu, obecnie używanych na cele rolnicze, ale przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cel publiczny - budowę autostrady, podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.


W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Jak stanowi art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle, lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wskazuje, że z powyższych przepisów wynika, że opodatkowana podatkiem od towarów i usług jest dostawa gruntów zabudowanych. Dostawa gruntów niezabudowanych jest opodatkowana tym podatkiem wyłącznie wówczas, gdy będące przedmiotem dostawy grunty są terenami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę. Dostawa gruntów niezabudowanych, nie będących terenami budowlanymi i nie przeznaczonych pod zabudowę, korzysta ze zwolnienia od podatku od podatku od towarów i usług.

Należy podkreślić, że przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji pojęcia „gruntu przeznaczonego pod zabudowę”. W związku z powyższym dokonując analizy znaczenia tego pojęcia należy posłużyć się wykładnią gramatyczną oraz uwzględnić definicje zamieszczone w przepisach innych gałęzi prawa, a w szczególności w przepisach prawa budowlanego, w tym dotyczących klasyfikacji i przeznaczenia gruntów.

Zdaniem tut. organu kluczowe znaczenie w sprawie ma przeznaczenie gruntu określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), budową jest wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Natomiast w myśl pkt 1 powyższego artykułu, przez obiekt budowlany należy rozumieć: budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, obiekt małej architektury. Jak stanowi art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, przez budowlę należy rozumieć rozumieć m. in. każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty (...).

Oznacza to, że dostawa gruntu rolnego, ale ujętego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren pod budowę autostrady, jest sprzedażą terenu przeznaczonego pod zabudowę. Zatem dostawa taka nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Należy ponadto wskazać, że w przedstawionej sprawie należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem terenu, który ma być przedmiotem dostawy. Natomiast w analizowanym przypadku, dla rozliczenia podatku od towarów i usług, nie ma znaczenia aktualne wykorzystanie gruntu na cele rolnicze.

Stosownie natomiast do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Podsumowując należy stwierdzić, że dostawa gruntu przeznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budowę autostrady, jako nie korzystająca ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i nie opodatkowana stawkami preferencyjnymi, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest opodatkowana 22% stawką podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj