Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/95/2006
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/95/2006
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna


Pytanie podatnika
Czy dowód wpłaty - przelew, wystawiony na jednego z małżonków może być przyjęty jako wpłata dokonana w imieniu obojga małżonków uprawniająca każde z nich do odliczenia darowizny w ramach odrębnego limitu od wykazanej podstawy opodatkowania we wspólnym zeznaniu za rok 2005?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 29.05.2006r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w roku 2005 przekazał Pan z osobistego rachunku bankowego kwotę zł. 7000,- na cele kultu religijnego. Wymienioną kwotę darowizny uwzględnił Pan we wspólnym z małżonką rozliczeniu za rok 2005 - PIT36, pomniejszając w trybie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody zarówno swoje jak i żony.

Treść pytania ;
Czy dowód wpłaty - przelew, wystawiony na jednego z małżonków może być przyjęty jako wpłata dokonana w imieniu obojga małżonków uprawniająca każde z nich do odliczenia darowizny w ramach odrębnego limitu od wykazanej podstawy opodatkowania we wspólnym zeznaniu za rok 2005?

Stanowisko przedstawione we wniosku;
Według opinii przedstawionej we wniosku kwota darowizny na cele kultu religijnego potwierdzona przelewem z Pana osobistego rachunku wystawionym na Pana imię i nazwisko, stanowi również dokument uprawniający żonę do skorzystania z odliczenia od dochodu z tytułu darowizny, w ramach przysługującego jej odrębnego limitu.
Brak ustanowienia współwłasności rachunku bankowego dla żony a co za tym idzie brak imienia i nazwiska żony na potwierdzeniu przelewu nie stanowi przeszkody dla posługiwania się przez nią dowodem wpłaty dokonanym przez małżonka w myśl zasady, że wszystkie środki majątkowe z mocy prawa są objęte wspólnotą majątkową

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego;
W myśl przepisów art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz ust. 7 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód pomniejszony o kwotę darowizn przekazanych na cele;
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele
b) kultu religijnego
- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Odliczenia stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, na wniosek wyrażony w zeznaniu rocznym oraz po spełnieniu warunków określonych przepisem art. 6 ustawy mogą złożyć wspólne zeznanie określając łączne zobowiązanie podatkowe, przy czym odliczenia wymienione w art. 26 ustawy, w tym z tytułu darowizny na cele kultu religijnego przysługują odrębnie dla każdego z nich. Aby skorzystać z odliczenia każdy z małżonków musi posiadać odrębny dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokument, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

W świetle wymienionych przepisów posiadanie ustawowej wspólnoty majątkowej nie stanowi podstawy do odliczenia przez małżonkę darowizny dokonanej wyłącznie na Pana imię nazwisko. Zatem stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 29.05.2006r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj