Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415-90/06/TM
z 22 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415-90/06/TM
Data
2006.12.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kwatera
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy wobec przychodów uzyskanych przez pracowników Spółki z tytułu świadczeń ponoszonych przez pracodawcę wynikających z zakwaterowania w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania na terenie Niemiec, znajduje zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


P O S T A N A W I A


UZNAĆ STANOWISKO STRONY ZA PRAWIDŁOWE


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach zawartego kontraktu Spółka wykonuje prace na obszarze Niemiec. Prace wynikające z realizacji tego kontraktu wykonywane są przez okres 3 miesięcy. Spółka nie posiada na terenie Niemiec zakładu, oddziału czy jakiejkolwiek innej formy organizacyjnej. Skierowanym do pracy w Niemczech pracownikom Spółka dokonuje wypłat w Polsce. Pracownicy ci są rezydentami polskimi mającymi stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Część z nich korzysta z uprawnień do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu wynikających z przepisów art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu wykonywania w Polsce pracy poza miejscowością w której znajduje się zakład pracy. Prace w Niemczech wykonywane są przez etatowych pracowników Spółki w ramach aneksów do umów o pracę, które wskazują, że miejscem wykonywania pracy jest miejscowość w Niemczech, gdzie znajduje się plac budowy. Spółka wynajmuje kwatery prywatne na cele zbiorowego zakwaterowania w Niemczech i ponosi koszty związane z czasowym zakwaterowaniem pracowników skierowanych do pracy w Niemczech.

Wątpliwość Strony budzi, czy wobec przychodów uzyskanych przez pracowników Spółki z tytułu świadczeń ponoszonych przez pracodawcę wynikających z zakwaterowania w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania na terenie Niemiec, znajduje zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    W ocenie Spółki, zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 19, ma zastosowanie do przychodów wynikających z wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania na terytorium Niemiec.
    Zdaniem Naczelnika tut. US stanowisko Strony jest prawidłowe.
    Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o pdof wolne od podatku dochodowego są świadczenia ponoszone przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem ust. 14, w:
  1. hotelach pracowniczych,
  2. kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.

Stosownie do ust. 14 w/w art. 21, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 19, ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4.
W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, przychody pracowników wynikające z wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania na terytorium Niemiec są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do wysokości nieprzekraczającej 500 zł miesięcznie, o ile do przychodów uzyskanych przez podatników w czasie pracy na terytorium Niemiec nie będą zastosowane podwyższone koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj