Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/415-0926/05
z 23 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/415-0926/05
Data
2006.11.23



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
spadkobiercy
ulga uczniowska


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik nabył prawo do ulgi uczniowskiej przyznanej spadkodawczyni przed śmiercią?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z postępowaniem wszczętym postanowieniem z dnia 09 listopada 2006 r. Nr BI/415-0926/05 w sprawie wydanego na wniosek Pana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach z dnia 22 września 2005 r. Nr DF/415-38/05/MT dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

    - postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 04 lipca 2005 r. (uzupełnionym w dniu 25.07.2005 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie nabycia prawa do ulgi uczniowskiej przyznanej spadkodawcy przed śmiercią.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że żonie Podatnika prowadzącej działalność gospodarczą została przyznana ulga podatkowa z tytułu wyszkolenia uczniów. Po jej śmierci Podatnik przejął prowadzenie firmy żony.

Uważa, że może skorzystać z ulgi uczniowskiej przyznanej spadkodawczyni.

Postanowieniem z dnia 22 września 2005 r. Nr DF/415-38/05/MT Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził w sentencji, że stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu tego postanowienia organ podatkowy stwierdził, że prawo obniżenia podatku dochodowego o kwotę przyznanej ulgi z tytułu szkolenia uczniów jest prawem o charakterze osobistym, związanym ściśle z osobą podatnika i jako takie nie podlega dziedziczeniu w świetle Kodeksu cywilnego, ale wygasa z chwilą śmierci osoby uprawnionej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 27c ust. 2 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r. i mającym zastosowanie pod określonymi warunkami także w latach następnych na mocy postanowień art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) - ulga uczniowska (...) przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą. Ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi, z tym że przy ustalaniu kwoty ulgi, o której mowa w ust. 6, przyjmuje się kwotę obowiązującą w roku podatkowym, w którym zakończono szkolenie pozytywnym wynikiem egzaminu.

Warunkiem koniecznym do uzyskania przedmiotowej ulgi jest łączne spełnienie wszystkich przesłanek określonych w ustawie z dnia 26.07.1991 r.

Nabyte na podstawie decyzji organu podatkowego uprawnienie nie wygasa z chwilą śmierci podatnika. W myśl bowiem do art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Zgodnie z powyższym, ulga uczniowska, o której mowa w art. 27c ustawy z dnia 26.07.1991 r., jako majątkowe prawo przechodzi z chwilą śmierci osoby do niej uprawnionej - na spadkobierców.

Zatem w tym stanie faktycznym i prawnym sprawy nabyte przez żonę Podatnika na podstawie stosownej decyzji organu podatkowego (po spełnieniu wszystkich ustawowych warunków) prawo do ulgi za wyszkolenie ucznia - po jej śmierci przechodzi na spadkobierców.

W związku z tym, że organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 22 września 2005 r. Nr DF/415-38/05/MT stwierdził, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego zaistniała konieczność zmiany przedmiotowego postanowienia na podstawie art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj