Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-70/GJ/06
z 4 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-70/GJ/06
Data
2006.12.04



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
rozwiązanie umowy
umowa o pracę
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie wraz z odsetkami przyznane przez sąd pracy pracownikowi z tytułu uznania za bezskuteczne wypowiedzenie umowy o pracę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 , art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000r. , Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz art. 30 § 1 pkt 2, art. 44, art. 45 oraz art. 47 ustawy z dnia 26.06.1974r. - Kodeks Pracy ( tekst jednolity Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) w związku z Państwa wnioskiem z dnia 28.08.2006r. ( data wpływu do organu – 05.09.2006r.) uzupełnionym w dniu 02.11.2006r. ( data wpływu do tut. Organu - 07.11.2006r. ) w sprawie opodatkowania odszkodowania przyznanego przez sąd pracy pracownikowi z tytułu uznania za bezskuteczne wypowiedzenie umowy o pracę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Państwa stanowisko i uznaje je za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawca – Spółdzielnia Mieszkaniowa rozwiązała umowę o pracę z pracownikiem za wypowiedzeniem. Pracownik wniósł sprawę do Sądu Pracy, który uznając wypowiedzenie za nieuzasadnione zasądził od Spółdzielni na rzecz pracownika odszkodowanie wraz z odsetkami. Spółdzielnia wypłaciła odszkodowanie w kwocie brutto nie naliczając podatku dochodowego , odsetki zaś w kwocie netto po potrąceniu podatku. Czy takie postępowanie Spółdzielni było prawidłowe ?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy jego postępowanie było prawidłowe, ponieważ odszkodowanie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, odsetki zaś nie.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Ze zwolnienia korzystają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymania wynika wprost z przepisów ustaw. Do odrębnych ustaw , do których odnosi się art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy m. in. ustawa z dnia 26.06.1974r. - Kodeks Pracy ( t.j. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) . Zgodnie z przepisami kodeksu pracy umowa o pracę może być rozwiązana poprzez jednostronną czynność prawną m. in. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia ( art. 30 § 1 pkt 2 kp) , co skutkuje rozwiązaniem umowy z nadejściem ustalonego w wypowiedzeniu terminu. Jeżeli wypowiedzenia dokonał pracodawca, pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Zgodnie z art. 45 § 1 kp w razie ustalenia , że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu ( art. 45 § 2 kp).

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia( art. 47¹ kp).

Biorąc pod uwagę treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powołane wyżej przepisy kodeksu pracy należy uznać, że odszkodowanie zasądzone na rzecz pracownika na podstawie art. 45 kodeksu pracy jest zwolnione od podatku dochodowego w wysokości określonej zgodnie z art. 47¹ kodeksu pracy. Odszkodowanie ma na celu naprawienie szkody wyrządzonej pracownikowi.

Takiego charakteru nie mają ustawowe odsetki zasądzone wraz z odszkodowaniem. Organ podatkowy w Pruszkowie stoi na stanowisku wykładni gramatycznej przepisów zwłaszcza w zakresie zwolnień podatkowych określonych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niedopuszczalności wykładni rozszerzającej w tym zakresie. Ustawodawca w odniesieniu do odsetek przewidział w pewnych sytuacjach zwolnienie od podatku. Zwolnienie dotyczy m.in. odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy ( art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z odszkodowaniem wraz z odsetkami wypłacanym byłemu pracownikowi nie zaś z wynagrodzeniem i tym samym odsetki nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Otrzymane odsetki za zwłokę są przychodem, opodatkowanym na zasadach ogólnych, który podatnik powinien uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym na podstawie informacji PIT-8B od płatnika.

Reasumując, postępowanie Spółdzielni w zakresie nie pobrania podatku od odszkodowania oraz opodatkowania odsetek było prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj