Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płońsku
1420/PP/443-1/07/AP
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1420/PP/443-1/07/AP
Data
2007.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Płońsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
darowizna
nieodpłatne przekazanie rzeczy


Pytanie podatnika
Jak powinno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie chleba, wyprodukowanego z mąki otrzymanej nieodpłatnie i w jaki sposób powinna być prowadzona ewidencja księgowa ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie:

art. 14a § 1, 3, 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.10.2006r – uzupełniony w dniu 18.12.2006r, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku postanawia: stanowisko wnioskodawcy, zawarte we wniosku – uznać za nieprawidłowe.

Uzasadnienie:

W dniu 17.10.2006r do tut. Urzędu Skarbowego wpłynęło pisemne zapytanie podatników prowadzących piekarnię w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny

Piekarnia będzie otrzymywać nieodpłatnie od Banku Żywności, za pośrednictwem Organizacji Partnerskiej Fundacji „BANK ŻYWNOŚCI SOS ”, mąkę. W zamian za to z tejże mąki będzie produkowany chleb, który następnie podatnicy przekażą, jako darczyńcy, podopiecznym Fundacji. Zasadą przy ustalaniu ilości chleba do przekazania będzie taka sama wartość chleba przekazywanego jak otrzymanej mąki. Piekarnia będzie przekazywała chleb po kosztach produkcji bez osiągania zysku z tego tytułu. Kosztami związanymi z wyprodukowaniem chleba , od których odliczany jest podatek od towarów i usług są:sól, woda, drożdże, energia elektryczna, paliwo, olej opałowy, wywóz nieczystości, natomiast koszty od których nie odliczany jest VAT przy produkcji chleba to : płace, ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Pytanie

Jak powinno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług nieodpłatne przekazanie chleba, wyprodukowanego z mąki otrzymanej nieodpłatnie i w jaki sposób powinna być prowadzona ewidencja księgowa ?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie chleba nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a otrzymaną mąkę nie powinno się ewidencjonować w ewidencji finansowo-księgowej.Również moment wydania pieczywa nie powinien być odnotowany w ewidencji a jedynie jednostka obdarowana winna pokwitować odbiór chleba ( może być na dowodzie wydania towaru).Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku, działając na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 zmiana Dz. U. Nr 143 poz.1199) - informuje:

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Ponadto opodatkowaniu podlegają tylko te darowizny, których przedmiotem jest towar. W myśl art.2 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Zgodnie z art. 29 ust. 10 w/w ustawy, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust.2, w tym zatem i darowizny, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tego towaru.Ustawa z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „cena nabycia” i „koszt wytworzenia”.W oparciu o art. 16g ust.4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r Nr 54 poz. 654 ze zm.) i art. 22g ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.), za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Z pisma uzupełniającego z dnia 18.12.2006r, wynika, że Wnioskodawca będzie odliczał podatek naliczony od kosztów związanych z wyprodukowaniem chleba m.in. od zakupu soli, wody, drożdży, energii elektrycznej.Zatem - w tym stanie faktycznym darowizna chleba podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a podstawą opodatkowania jest koszt wytworzenia.Czynność darowizny opodatkowaną podatkiem od towarów i usług dokumentuje się fakturą wewnętrzną (art. 106, ust. 7 ustawy), natomiast ewidencja finansowo-księgowa firmy winna być prowadzona zgodnie z ustawą o rachunkowości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj