Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP/443-32/06/O/IR/07
z 26 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32/06/O/IR/07
Data
2007.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi związane z kulturą
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Z jaką stawką VAT powinien Podatnik sprzedawać swoje usługi, polegające na nauce tańca osób, grup, par tanecznych oraz przygotowywanie do turniejów tańca, po przekroczeniu kwoty powodującej utratę prawa do zwolnienia podmiotowego VAT w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 08.11.2006 roku (uzupełnionym pismem złożonym dnia 23.01.2007 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

18 września 2006r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna pod nazwą "Szkoła tańca". Po zarejestrowaniu otrzymał Pan numer REGON - "Działalność rozrywkowa, gdzie indziej niesklasyfikowana". Pana działalność to prowadzenie zajęć polegających na nauce tańca osób, grup, par tanecznych oraz przygotowywanie do turniejów tańca. W podatku dochodowym wybrał Pan rozliczenie na zasadach ogólnych, a w podatku VAT skorzystał Pan ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.

Pismem Nr PP/443-32/06/O/IR z dnia 01.12.2006r. oraz z dnia 12.01.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wezwał Pana o uzupełnienie podania poprzez przedłożenie opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego odnośnie klasyfikacji prowadzonej przez Pana działalności (PKWiU), bowiem organ podatkowy nie jest władny do klasyfikowania świadczonych przez podatnika usług do grupowań PKWiU. W tym celu należy zwrócić się o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

W związku z powyższym, zwrócił się Pan do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi o sklasyfikowanie świadczonych usług do grupowań PKWiU. W piśmie z dnia 04.01.2007r., otrzymał Pan odpowiedź, z której wynika, iż Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w oparciu o zasady metodyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) wyraził opinię, że usługi prowadzenia nauki tańca dla par, grup i indywidualnych osób oraz przygotowania par tanecznych do konkursów tańca mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.34.12 - 00.00 "Usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca".

Jednocześnie w związku z § 2 powołanego wyżej rozporządzenia Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi wyjaśnił, że do celów podatkowych stosuje się nadal Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), według której prowadzenie nauki tańca mieściło się w grupowaniu: PKWiU 92.34.12.-00.00 "Usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca".

Zapytanie wnioskodawcy:

Z jaką stawką VAT winien Pan sprzedawać swoje usługi po przekroczeniu kwoty powodującej utratę prawa do zwolnienia podmiotowego VAT w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 tego załącznika wymienione jest grupowanie ex 92: Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem w podpunkcie 4 wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe.

Natomiast usługi związane z rekreacją i sportem są zwolnione tylko wtedy, gdy świadczone są przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 41 ust. 2 określa, że dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%. W załączniku tym pod poz. 156 znajduje się grupowanie ex 92.3 - usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy: w podpunkcie 3) świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12).

W PKWiU pod numerem 92.34.12 obok usług związanych z działalnością sal balowych, dyskotek znajdują się także instruktorzy tańca.

Załącznik nr 3 choć wymienia grupowanie 92.34.12 (oznaczenie tego symbolu w nawiasie jako uzupełnienie treści słownej), ale wymienia tylko usługi świadczone przez dyskoteki i sale balowe, pomijając instruktorów tańca, z czego należy wnosić, iż stawka 7% ich nie dotyczy, bo nie zostali wymienieni z nazwy.

Natomiast w załączniku nr 4 (zwolnienia przedmiotowe) wyłączeniem z tego zwolnienia są objęte także określone słownie usługi świadczone przez sale balowe, dyskoteki (92.34.12), a załącznik ten nie wymienia instruktorów tańca z tego grupowania.

Zatem, gdyby przyjąć, że są to usługi związane z kulturą a nie z rekreacją i sportem, to właściwym będzie uznanie, że są to usługi zwolnione przedmiotowo z VAT.

Jeśli chodzi o wątpliwość, czy są to usługi związane z kulturą, czy tez z rekreacją i sportem, stoi Pan na stanowisku, iż szkoła tańca i Pana usługi jako instruktora tańca to usługi związane z kulturą. Zgodnie z definicją słownikową (Słownik Wyrazów Obcych, PWN Warszawa) kultura to kształcenie lub stopień doskonałości, sprawności w opanowaniu jakiejś specjalności, umiejętności itp. Kultura fizyczna to część składowa kultury społeczeństwa, obejmująca dziedzinę kształtowania fizycznych uzdolnień człowieka ... oraz racjonalną organizację czynnego wypoczynku. Pana zdaniem świadczone przez Pana usługi podlegają spełnieniu powyższych celów. Nie należy ich zaliczać do rekreacji, bo zgodnie z definicją (w/w słownik) to jedynie odpoczynek, wytchnienie, rozrywka - brak tu elementów samodoskonalenia oraz nie należy ich zaliczać do sportu, który rozumiany jest jako ćwiczenia i gry służące podnoszeniu i nabywaniu sprawności fizycznej i wyrabianiu pewnych cech charakteru, jak wytrwałość, lojalność we współzawodnictwie, bo uczniowie w większości nie będą wykorzystywać zdobytych umiejętności w rywalizacji sportowej.

W związku z powyższym uważa Pan, że prowadzona przez Pana działalność: szkoła tańca - nauka tańca, działalność instruktora tańca, zalicza się do usług związanych z kulturą i jest zwolniona przedmiotowo z podatku VAT i po przekroczeniu przez Pana kwoty powodującej utratę prawa do zwolnienia podmiotowego w VAT, usługi świadczone przez Pana będą podlegały stawce zwolnionej.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega: odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z przedstawionego przez Pana pisma z dnia 04.01.2007r. z Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że do celów podatkowych stosuje się nadal Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), według której prowadzenie nauki tańca mieściło się w grupowaniu: PKWiU 92.34.12.-00.00 "Usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca".

Według art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/w ustawy.

W załączniku tym, pod poz. 11 ujęto usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, które sklasyfikowane są jako usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniami zawartymi w punktach 1-8.

Uwzględniając powyższe oraz fakt, że usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca (PKWiU 92.34.12.-00.00) nie zostały wymienione w katalogu czynności wyłączonych ze zwolnienia dotyczącego usług związanych z kulturą (zał. nr 4 poz. 11 ustawy), tutejszy Organ podatkowy stwierdza, że przedmiotowe usługi podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowinia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj