Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PD-III/423-130/8/1/06
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-III/423-130/8/1/06
Data
2006.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dowód księgowy
faktura


Pytanie podatnika
Czy otrzymane od kontrahentów faktury VAT, na których widnieje nazwa Spółki z o.o. bez cudzysłowia, prawidłowo dokumentują koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, mimo że w Krajowym Rejestrze Sądowym nazwa Spółki ujęta jest w cudzysłów?


Z treści złożonego przez Podatnika wniosku wynika następujący stan faktyczny.
Spółka otrzymuje od niektórych swoich kontrahentów faktury VAT, na których widnieje Jej nazwa bez cudzysłowia. Wynika to z faktu, iż nie wszyscy kontrahenci posiadają ten znak graficzny na klawiaturze komputera.
Czy tak wystawione przez kontrahentów faktury VAT prawidłowo dokumentują koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, mimo że w Krajowym Rejestrze Sądowym nazwa Spółki ujęta jest w cudzysłów ?
Spółka twierdzi, że przyjmuje faktury VAT, na których widnieje Jej nazwa bez cudzysłowia i księguje je w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, organ podatkowy stwierdza co następuje.
Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie zawierają szczególnych uregulowań w zakresie sposobu dokumentowania transakcji dla celów tego podatku. Jednakże przepis art. 9 ust. 1 tej ustawy zobowiązuje podatników do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Odrębnymi przepisami, o których mowa w cyt. art. 9 ust. 1 ww. ustawy, są m. in. przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Art. 20 ust. 2 tej ustawy stanowi, że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej. Zgodnie z art. 21 ust. 1, dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzania dowodu,
5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
Zgodnie zaś z art. 22 ust. 1 ustawy o rachunkowości, dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21, oraz wolne od błędów rachunkowych.
Przedmiot wątpliwości Spółki dotyczy faktur VAT, stąd należy wskazać, że dla transakcji opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, elementy faktury VAT, jako szczególnej formy dowodu księgowego, określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m. in.:
- nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy (pkt 1),
- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (pkt 2).
Obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej (NIP) w obrocie prawnym i gospodarczym nakładają na przedsiębiorcę również przepisy art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 73, poz. 1807 ze zm.).
Numer identyfikacji podatkowej (NIP) jest indywidualnym numerem nadawanym podatnikom na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.). Na podstawie tego numeru organ podatkowy jest w stanie rozpoznać danego konkretnego podatnika będącego stroną transakcji gospodarczej.
W świetle powyższych uregulowań prawnych, jeżeli faktury VAT wystawiane przez kontrahentów Spółki spełniają wymogi określone w cytowanych wyżej przepisach, w tym zawierają numery NIP stron transakcji udokumentowanej tymi fakturami, to samo tylko nieujęcie w cudzysłów nazwy Spółki widniejącej na owych fakturach nie pozbawia ich waloru dowodu księgowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj