Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415/259/06
z 27 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415/259/06
Data
2006.11.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
deklaracje
dochody uzyskiwane za granicą
pracodawca
stosunek pracy


Pytanie podatnika
Czy podatniczka ma obowiązek odprowadzania w ciągu roku zaliczek na podatek od wynagrodzenia otrzymywanego od zagranicznego pracodawcy (bez pośrednictwa płatnika)?


Podatniczka była zatrudniona na umowę o pracę w spółce Skarbu Państwa do końca września 2006 r. Równocześnie prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się składając deklaracje PIT-5. Od października 2006 r. będzie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w firmie zagranicznej, mającej siedzibę we Francji. Firma ta nie posiada i nie zamierza otwierać przedstawicielstwa w Polsce. Podatniczka będzie wykonywała swoją pracę w Polsce oraz w drobnym zakresie na Litwie, Ukrainie i Rosji.

Podatniczka zajęła stanowisko, iż zaliczkę na podatek dochodowy od dochodów z tytułu pracy w firmie zagranicznej w 2006 r. powinna odprowadzać w Polsce, składając deklaracje PIT-53. Jednocześnie twierdzi, iż wystarczającym dokumentem, który winna okazać w razie kontroli jest umowa o pracę zawarta z zagranicznym pracodawcą oraz zaświadczenie o przekazanych z tego tytułu środków finansowych wystawione przez pracodawcę.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Stosownie do postanowień zawartych w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Z powyższych przepisów wynika, iż osoby fizyczne mające w Polsce miejsce zamieszkania, które zostały zatrudnione przez zagranicznego pracodawcę, opodatkowują w Polsce dochody uzyskane z tytułu świadczonej pracy. Bez znaczenia jest przy tym czy pracownik zatrudnił się u zagranicznego pracodawcy bezpośrednio czy za pośrednictwem jednostki pośredniczącej.
Na podstawie art. 44 ust. 1a wyżej powołanej ustawy podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:
1.ze stosunku pracy z zagranicy,
2.z emerytur i rent z zagranicy,
3.z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1
– są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

Z kolei przepis art. 44 ust. 3a w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. stanowi, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (deklaracja o wysokości dochodu PIT-53). Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19% odpowiednio stawkę 30%, 40%.
Na podstawie art. 44 ust. 3c wyżej powołanej ustawy, zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Stosownie do unormowań zawartych w art. 11 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast, w myśl przepisu art. 11 ust. 3 ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.
Wystarczającym dokumentem, który podatniczka winna okazać w razie kontroli jest umowa o pracę zawarta z zagranicznym pracodawcą oraz dokumenty potwierdzające fakt otrzymania przez podatniczkę środków finansowych lub fakt postawienia przez pracodawcę tych środków do dyspozycji podatniczki.

Tutejszy organ informuje, iż interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj