Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PDDG/415–2/06/9879
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDDG/415–2/06/9879
Data
2006.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód
przychód z praw majątkowych
źródła przychodu


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy opodatkować przychód z tytułu sprzedaży wyrobów, wykonanych z bursztynu dla celów kolekcjonerskich przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego, w zakresie produkcji wyrobów jubilerskich?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07 lutego 2006 r. (data wpływu do Urzędu 27.02.2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży wyrobów, wykonanych z bursztynu dla celów kolekcjonerskich przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego, w zakresie produkcji wyrobów jubilerskich

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z treści przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego w zakresie produkcji wyrobów jubilerskich z bursztynu. Na przestrzeni kilkunastu lat kupował okazy bursztynu w celach kolekcjonerskich. Z części tych okazów, dla własnych celów wykonał kolekcję, która od początku lat 70-tych była ozdobą prezentacji dokonań polskiego rzemiosła na wystawach. Kolekcję autorską tworzy zbiór rzeźb, obrazów wykonywanych w technice mozaiki, przedmiotów użytkowych oraz ozdób a także okazy brył bursztynowych. Kolekcja ta nie była wykonywana w celu jej odsprzedaży a zakupione surowce nie były ujmowane w kosztach działalności gospodarczej. W zamyśle kolekcja miała być zalążkiem Muzeum Bursztynu, które autor zamierzał otworzyć. Obecnie Muzeum zwróciło sie do Wnioskodawcy z prośba o odsprzedanie części kolekcji w celu wzbogacenia własnych zbiorów muzealnych.

W złożonym wniosku, Podatnik prosi o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania sprzedaży kolekcji autorskiej wykonanej z bursztynu na przestrzeni kilkunastu lat - nie w ramach działalności gospodarczej, a dla własnych celów kolekcjonerskich.

Zgodnie ze stanowiskiem Strony „ sprzedaż własnej kolekcji, będącej własnością małżeńską powstałej przez kilkanaście lat, w ramach umowy kupna sprzedaży jest poprawne z obowiązującymi przepisami podatkowymi”.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust.3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art 44 ust.7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Art. 10 przywołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera podział zbiorów źródeł przychodu. Jednym z warunków prawidłowości podziału jest warunek rozłączności (wzajemne wykluczanie się podzbiorów).

W myśl postanowień art. 10 ust. 1 pkt 2, 3 i 7 cytowanej ustawy, źródłami przychodów są między innymi:

- działalność wykonywana osobiście (pkt 2),

- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

- kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c), (pkt 7).

Artykuł 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. I tak w rozumieniu przepisu art 13 pkt 2) – „ Za przychody z działalność wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej (...)”.

Przepisy podatkowe nie zawierają jednak definicji działalności artystycznej. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.01.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U Nr 33, poz. 289 ze zmianami) artystyczna i literacka działalność twórcza (podklasa 92.31 G) obejmuje działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak m. in. malarze, rzeźbiarze, plastycy i pozostali twórcy.

Jednocześnie w myśl obowiązującej od 01 stycznia 2004 r. definicji, zawartej w art. 5a pkt 6 wymienionej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., za pozarolniczą działalność gospodarczą o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 3) uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 4-9.

Ponadto w świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 tej ustawy, źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zatem, dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawodawca w celu rozróżnienia zasad opodatkowania - w art. 10 ustawy w inny sposób zdefiniował poszczególne źródła przychodów, w zależności od rodzaju źródła.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dla własnych celów kolekcjonerskich na przestrzeni kilkunastu lat z okazów bursztynu wykonał kolekcję autorską, której część zamierza jednorazowo odsprzedać, a zakupionych surowców, z których wykonał wyroby nie ujmował w kosztach działalności gospodarczej.

Przychody uzyskane przez twórców ze sprzedaży wykonanych przez nich wyrobów (dzieł) artystycznych, z reguły będą stanowiły dla tych osób przychody z działalności artystycznej, (o której mowa w przywołanym powyżej art. 10 ust. 1 pkt 2) chyba, że wyroby te będą przejawem ich działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wówczas przychód z ich sprzedaży jako przedmiot prawa autorskiego, będzie stanowić przychód, o którym mowa w art.18 ustawy.

W przedmiocie sprawy należy również mieć na uwadze postanowienia art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., który stanowi, iż dochodem ze źródła przychodów (...) jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (...).

Zgodnie zaś z treścią art. 22 ust.1 tej ustawy – co do zasady – kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.

W niektórych jednakże przypadkach ustawodawca dopuścił możliwość ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sposób ryczałtowy. W przypadku bowiem korzystania z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosowanie mają 50% koszty uzyskania przychodu - obliczone od przychodu, pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Przywołany przepis art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 80 poz. 904). W myśl postanowień art. 1 tej ustawy - przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utworu). Zgodnie zaś z ust. 2 tego artykułu, przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory wyrażone znakami graficznymi plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego.

Mając zatem na uwadze powołane unormowania prawne, jeżeli do wykonanych przez Podatnika wyrobów z bursztynu mają zastosowanie ww. przepisy ustawy o prawie autorskim, do przychodów osiągniętych z tytułu ich sprzedaży zastosowanie będzie miała 50% norma kosztów uzyskania przychodu – art. 22 ust.9 pkt 3). Natomiast, gdy przychód ten będzie stanowił źródło z tytułu działalności artystycznej, o której w przywołanym powyżej art. 10 ust.1 pkt 2, zastosowanie będzie miała 20% norma kosztów uzyskania przychodu – art. 22 ust. 9 pkt 4).

Ponadto, dochody z powyższych tytułów podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Podatnik osiągający dochody - na podstawie art.13 pkt 2 ustawy, bez pośrednictwa płatników – w rozumieniu art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – obowiązany jest wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% dochodu, oraz na podstawie art. 45 ust. 1 tej ustawy, ująć wyżej wymienione źródło przychodu w zeznaniu podatkowym.

Tutejszy organ podatkowy ponadto wyjaśnia, iż opodatkowanie takich czynności cywilnoprawnych, jak m. in. umowy sprzedaży reguluje ustawa z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zmianami).

Na podstawie art. 1 ust.1 pkt 1 lit. a) tej ustawy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, do których zaliczane są m. in. prawa majątkowe.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych przez twórcę na osobę trzecią, jeżeli następuje w oparciu o przepisy rozdziału 5 cytowanej ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Zatem stanowisko podatnika zawarte w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj