Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-36/06/MP
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-36/06/MP
Data
2006.10.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
wpłaty z zysku


Pytanie podatnika
Jeżeli z chwilą zmiany formy prawnej nie zakończy się rok obrotowy Spółki, w jaki sposób spółka powinna dokonywać obowiązkowych wpłat z zysku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.07.2006r., (data wpływu 10.07.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w części dotyczącej pytania nr 8: jeżeli z chwilą zmiany formy prawnej nie zakończy się rok obrotowy Spółki, w jaki sposób spółka powinna dokonywać obowiązkowych wpłat z zysku?

postanawia

potwierdzić stanowisko podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego w tej części wniosku stanu faktycznego wynika, że Uchwałą Zgromadzenia Wspólników Spółka dokonała zmiany roku obrotowego z kalendarzowego na kończący się 30 kwietnia. W związku z powyższym, Spółka dokonała zmiany roku podatkowego oraz roku obrotowego. W rezultacie obecnie trwający rok podatkowy oraz rok obrotowy zakończy się 30 kwietnia 2007r.

Spółka wskazuje, iż na mocy art.9k ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz. U. Z 2003r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.) operator systemu przesyłowego działa w formie spółki akcyjnej, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W związku z tym przepisem, Wnioskodawca zobowiązany jest do przekształcenia się w spółkę akcyjną.

Spółka przewiduje, że czynności przewidziane przez ustawę Kodeks spółek handlowych do skutecznego przekształcenia zostaną dokonane przed upływem obecnie trwającego roku podatkowego i roku obrotowego. Jednocześnie Spółka zauważa, że nie może przewidzieć dokładnej daty dokonania wpisu przez właściwy sąd rejestrowy do rejestru przedsiębiorców.

Zdaniem Spółki, ponieważ zamknięcie ksiąg rachunkowych nie będzie powodować końca roku obrotowego Spółki, wpłata z zysku za ostatni miesiąc roku podatkowego kończącego się na dzień przed przekształceniem powinna być dokonana zgodnie z zasadą ogólną, czyli do dnia 28 miesiąca następującego po tym miesiącu. Zaliczka miesięczna powinna być obliczona zgodnie z art.2 ust.4 ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, w wysokości różnicy między wpłatami z zysku należnymi z zysku osiągniętego od początku roku obrotowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie z art.2 ust.5 ustawy o wpłatach z zysku, podstawą ustalania wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie. Zdaniem Spółki, zysk osiągnięty za miesiąc kalendarzowy, w którym zakończy się skrócony rok podatkowy pomniejszony zostanie o podatek dochodowy dotyczący tego miesiąca kalendarzowego, wykazany w deklaracjach podatkowych dotyczących zarówno zakończonego roku podatkowego (za pierwszą część tego miesiąca kalendarzowego, trwającego do dnia zamknięcia ksiąg) oraz nowego roku podatkowego (trwającego od dnia zamknięcia ksiąg do końca tego miesiąca kalendarzowego).

Natomiast wpłata z zysku za kwiecień 2007r., czyli za ostatni miesiąc roku obrotowego, powinna być wpłacona w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 28 kwietnia 2007r – zgodnie z § 2 ust.2 rozporządzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje, co następuje:

Stosownie do postanowień art.2 ust.4 ustawy z dnia 1 grudnia .1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792) spółki są obowiązane składać deklaracje o wysokości zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiągniętego od początku roku obrotowego, i wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne (kwartalne) w wysokości różnicy między wpłatami z zysku należnymi z zysku osiągniętego od początku roku obrotowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały). Podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym (art.2 ust.5 ustawy).

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 lutego 1996r. w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określenia wzorów tych deklaracji (Dz. U. Nr 21, poz. 100Z późn. zm.) Spółki dokonujące wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa w okresach miesięcznych ustalają i dokonują tych wpłat w terminie do 28 dnia każdego miesiąca roku obrotowego za miesiąc poprzedni. Natomiast wpłaty z zysku na rzecz budżetu państwa za za ostatni miesiąc roku obrotowego dokonuje się w terminie do dnia 28 tego miesiąca w wysokości jak za miesiąc poprzedni.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że obecnie trwający rok obrotowy zakończy się 30 kwietnia 2007r., a zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień przed przekształceniem nie będzie powodować końca roku obrotowego.

Zdaniem Naczelnika Urzędu, w świetle powyższych przepisów wpłata z zysku za ostatni miesiąc roku podatkowego kończącego się na dzień przed przekształceniem powinna być dokonana do dnia 28 miesiąca następującego po tym miesiącu.

Natomiast wpłata z zysku za kwiecień 2007r., czyli za ostatni miesiąc roku obrotowego, powinna być wpłacona w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni, do 28 kwietnia 2007r. (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko podatnika dotyczące przedmiotowej sprawy za prawidłowe.

Pouczenie

1.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

2.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowe – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj