Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-57/06
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-57/06
Data
2006.09.29



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
remanent likwidacyjny
usługi najmu


Pytanie podatnika
Czy w związku z zaprzestaniem przez podatnika podatku od towarów i usług wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i wykreśleniem go z ewidencji działalności gospodarczej, podatnik ten ma obowiązek sporządzenia i opodatkowania spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT w sytuacji gdy będzie on obecnie wykonywał usługi najmu lokali użytkowych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce, po zapoznaniu się z wnioskiem Podatnika z dnia 21.06.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 06.07.2006 r. ), postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażające się w twierdzeniu, iż zaprzestanie przez podatnika wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i wykreślenie wpisu tego podatnika z ewidencji działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy podatnik ten będzie wykonywał usługi najmu pomieszczeń użytkowych i innych składników majątku, z tytułu wykonywania których nie ma on obowiązku uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, tym samym w związku z wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej, nie ma on obowiązku do sporządzenia i opodatkowania spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ).

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06.07.2006 r. Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek, zawarty w piśmie z dnia 21.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej obowiązku sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w sytuacji gdy podatnik ograniczył wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT jedynie do usług w zakresie najmu nie podlegających wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca będący osobą fizyczną samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą i będący równocześnie podatnikiem podatku od towarów i usług w latach 2003 – 2005 dokonywał nakładów inwestycyjnych w posiadanych nieruchomościach wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca twierdzi, iż chciałby obecnie ograniczyć wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności jedynie do usług najmu składników majątku , które to usługi nie podlegają wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.

Wnioskodawca ma jednak wątpliwości czy w sytuacji, gdy po zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej i wykreśleniu wpisu z ewidencji działalności gospodarczej będzie kontynuował wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. czynności w zakresie najmu nieruchomości użytkowych i innych składników majątku, które to czynności nie podlegają obowiązkowi uzyskania wpisu, będzie on zobligowany zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT do sporządzenia spisu z natury towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy i opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy zaprzestanie przez podatnika wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności , co wymaga wykreślenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w sytuacji gdy będzie on kontynuował wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT nie jest równoznaczne z likwidacją tej działalności, tym samym podatnik nie jest obowiązany do dokonania spisu z natury, o którym mowa wyżej.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) zwanej dalej ”ustawą o VAT” lub „ustawą o ptu” oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm. ).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego ( art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o ptu ). Obowiązanym do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Zatem obowiązanym do dokonania spisu z natury towarów, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest podatnik w rozumieniu art. 15 ww. ustawy, który zaprzestał wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 21.06.2006 r. wynika, iż Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem od towarów i usług ma zamiar ograniczyć zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej do wykonywania jedynie usług najmu pomieszczeń użytkowych i innych składników majątku. Jednakże ograniczenie zakresu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wymagające wykreślenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w sytuacji, gdy kontynuuje on wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. usług najmu pomieszczeń użytkowych i innych składników majątku.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik podatku VAT wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej kontynuuje wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT, które nie podlegają wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, nie ma on obowiązku dokonania, na dzień tego wykreślenia, spisu z natury towarów, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 21.06.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 06.07.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj