Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-40724/05/105340/131/123/mk
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-40724/05/105340/131/123/mk
Data
2005.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
Agencja Rynku Rolnego
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dopłata
dotacja
leki weterynaryjne
refundacja
zwrot dopłaty


Pytanie podatnika
Czy dotacja z Agencji Rynku Rolnego otrzymana tytułem zakupu leków do zwalczania warrozy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 27.07.2005 r. (wpływ: 28.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Wojewódzki Związek Pszczelarzy z Agencją Rynku Rolnego zawarł umowę na realizację projektu na zakup leków do zwalczania warrozy, realizowanego w ramach mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej "Wsparcie produkcji i zbytu miodu". Projekt ten dotyczy refundacji kosztów zwalczania warrozy. Refundacji będzie podlegać jedynie zakup leków dla gospodarstw pasiecznych posiadających weterynaryjny numer identyfikacyjny lub wpisanych do rejestru powiatowego lekarza weterynarii. Poszczególni pszczelarze dokonali wpłat za leki i usługę weterynaryjną, gdyż Wojewódzki Związek Pszczelarzy nie dysponował środkami finansowymi niezbędnymi do niniejszego zakupu.
Nadmienia się, że na zakup leków do zwalczania warrozy wydatkowano brutto kwotę 149.938,70 zł (w tym kwota podatku od towarów i usług 9.809,07 zł), natomiast dopłata z Agencji nie przekroczy kwoty 140.000 zł.Z chwilą otrzymania dotacji z Agencji Rynku Rolnego będzie ona zwrócona w kwocie netto (bez podatku od towarów i usług) poszczególnym pszczelarzom w odpowiedniej proporcji do wcześniej pobranych leków i wpłat.
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy dotacja z Agencji Rynku Rolnego otrzymana tytułem refundacji kosztów zakupu leków dla zwalczania warrozy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika dotacja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Dla ustalenia, czy dana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług istotne znaczenie ma ustalenie jej przeznaczenia, które na ogół wynika ze szczególnych warunków jej przyznania.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają bowiem dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które związane są z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług.

Natomiast nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacje, subwencje i inne dopłaty służące pokryciu kosztów ogólnej działalności podatnika, gdy nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania otrzymanego dofinansowania z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczenia konkretnych usług.

Z podanych informacji wynika, iż dotacja otrzymana z Agencji Rynku Rolnego nie stanowi pokrycia części ceny za dostawę towarów, czy za świadczenie usług, lecz dotacja ta przeznaczona jest na dofinansowanie kosztów zakupu lekarstw dla zwalczania warrozy - choroby pszczół. Okoliczności te wskazują, że dotacja otrzymana w ramach programu "Wsparcie produkcji i zbytu miodu" na pokrycie kosztów zakupu leków dla zwalczania warrozy nie stanowi obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem dotacja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj