Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-70/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-70/06
Data
2006.10.23



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
prawa majątkowe
spadkobiercy
spółdzielnie


Pytanie podatnika
Czy dochód spadkobierców zmarłego członka Spółdzielni z tytułu udziału w podziale nadwyżki bilansowej, uzyskany częściowo w formie zwiększenia udziałów członkowskich, a częściowo w formie ich oprocentowania – podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), czy podatkiem dochodowym w wysokości 19% na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?


W dniu 28 lipca 2006r. Płatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 1 sierpnia 2006r. oraz 10 sierpnia 2006r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w sierpniu 2005 roku zmarł członek Spółdzielni, który posiadał w niej udziały członkowskie. Całość majątku po zmarłym nabyły w drodze spadku jego żona i dzieci. W czerwcu 2006 roku Zebranie Przedstawicieli Członków podjęło uchwałę o podziale nadwyżki bilansowej Spółdzielni za 2005 rok. Część tej nadwyżki przekazano do podziału między członków, częściowo z przeznaczeniem na zwiększenie udziałów członkowskich według stanu na dzień 31.01.2005r., częściowo w formie oprocentowania udziałów według stanu na dzień 31.12.2005r. W podziale tym uczestniczyli również spadkobiercy zmarłego członka Spółdzielni.

W związku ze stanem faktycznym opisanym powyżej, powstała wątpliwość, czy dochód spadkobierców zmarłego członka Spółdzielni z tytułu udziału w podziale nadwyżki bilansowej, uzyskany częściowo w formie zwiększenia udziałów członkowskich, a częściowo w formie ich oprocentowania – podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), czy podatkiem dochodowym w wysokości 19% na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ?

W opinii Wnioskującej, stosownie do treści art. 924 i art. 925 Kodeksu Cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i z tą chwilą spadkobiercy spadek nabywają. W świetle powołanych przepisów z momentem otwarcia spadku, spadkobiercy zmarłego członka Spółdzielni stali się właścicielami posiadanych przez niego udziałów członkowskich. Natomiast zgodnie z uchwałą Zebrania Przedstawicieli Członków o podziale nadwyżki bilansowej za 2005 rok uprawnionymi do uczestniczenia w podziale byli członkowie, którym przysługiwały udziały według stanu na 31.12.2005 roku.

Uwzględniając powyższe, Wnioskująca stoi na stanowisku, że sposób opodatkowania dochodu uzyskanego przez spadkobierców zmarłego członka Spółdzielni z podziału nadwyżki bilansowej uzależniony jest od faktu, czy uchwała w tym przedmiocie podjęta była przed czy po śmierci członka – spadkodawcy. Jeśli uchwała o podziale nadwyżki, jak w omawianej sytuacji, miała miejsce po śmierci spadkodawcy, to uprawnieni do uczestniczenia w podziale byli spadkobiercy, jako właściciele udziałów nabytych po zmarłym członku Spółdzielni. Dlatego dochody uzyskane przez nich z tego tytułu podlegają opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, jeżeli uchwała o podziale podjęta byłaby przed śmiercią spadkodawcy, wówczas przychód spadkobierców podlegałby opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, gdyż w dniu powzięcia takiej uchwały uprawnionym do uczestniczenia w podziale nadwyżki za dany rok byłby spadkodawca, a nie spadkobiercy.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się, co następuje :

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 18 ustawy podatkowej, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Jednocześnie, w myśl art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo Spółdzielcze (tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) członek może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.

Stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy Prawo Spółdzielcze, członka zmarłego skreśla się z rejestru członków spółdzielni ze skutkiem od dnia, w którym nastąpiła śmierć (...). Przepis ust. 2 wskazuje zaś, iż jeżeli zmarły członek pozostawił więcej niż jednego spadkobiercę, spadkobiercy powinni w celu wykonywania przechodzących na nich praw majątkowych zmarłego ustanowić wspólnego pełnomocnika lub wskazać zarządcę ustanowionego przez sąd przy odpowiednim zastosowaniu przepisów Kodeksu cywilnego o zarządzie rzeczą wspólną.

Dokonując wykładni przytoczonych powyżej przepisów, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w sytuacji, gdy Spółdzielnia wypłaca udziały członkowskie i ich oprocentowanie należne zmarłemu członkowi, wskazanej przez członka Spółdzielni osobie, stanowią one dla tej osoby przychód z praw majątkowych w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu zgodnie z zasadami wynikającymi z tej ustawy. W takim bowiem przypadku, prawa majątkowe związane z udziałem zmarłego członka Spółdzielni nie wchodzą w skład masy spadkowej.

Jednakże, w sytuacji, gdy prawa majątkowe po zmarłym Spółdzielcy przechodzą na spadkobierców na podstawie postanowienia o nabyciu spadku, wówczas wchodzą one w skład masy spadkowej i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, natomiast regulacja art. 16 ust. 3 ustawy Prawo Spółdzielcze nie znajduje zastosowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, iż całość majątku (w tym także udziały członkowskie) po zmarłym członku Spółdzielni nabyli w drodze sądowego postanowienia o nabyciu spadku żona i dzieci zmarłego.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym zachodzą przesłanki do uznania przedmiotowych praw majątkowych za wchodzące do masy spadkowej, a tym samym podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie zaś z treścią art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do: przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Zatem, tutejszy organ podatkowy nie może podzielić poglądu Wnioskodawcy, iż sposób opodatkowania dochodu uzyskanego przez spadkobierców zmarłego członka Spółdzielni z podziału nadwyżki bilansowej uzależniony jest od faktu, czy uchwała w tym przedmiocie podjęta była przed czy po śmierci członka – spadkodawcy. W przedmiotowej kwestii istotnym jest jedynie, czy spadkodawca w stosownym oświadczeniu wskazał osobę, której Spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. W myśl wskazanych przepisów tylko taka czynność wywiera skutek, iż udział członkowski nie wchodzi w skład masy spadkowej.

Mając na uwadze przywołane przepisy prawa oraz okoliczności faktyczne sprawy, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca wypłacając spadkobiercom zmarłego Spółdzielcy dochód z tytułu udziału w podziale nadwyżki bilansowej po zmarłym członku Spółdzielni, uzyskany częściowo w formie zwiększenia udziałów członkowskich, a częściowo w formie ich oprocentowania, winien wypłacić przedmiotowe świadczenie w kwotach brutto, bez potrącenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, albowiem prawa majątkowe związane z udziałem, stały się elementem masy spadkowej i winny zostać poddane opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj