Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-26/MG/06
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-26/MG/06
Data
2006.10.06



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym wypłaconych odsetek pożyczkodawcy mającemu siedzibę w Austrii.


Pismem z dnia 20.07.2006r., uzupełnionym w dniu 5.10.2006r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w listopadzie 2004r. zaciągnęła pożyczkę od udziałowca (100% udziałów) S. z siedzibą w Austrii. Zgodnie z zawartą umową Spółka płaci odsetki od zaciągniętej pożyczki na rzecz pożyczkodawcy.

W kontekście przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie: Czy odsetki wypłacone udziałowcowi podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z tytułu wypłaconych odsetek są zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium RP, ponieważ są spełnione łącznie warunki podane w tym ustępie. Pożyczkodawca jest udziałowcem pożyczkobiorcy, który posiada 100% udziałów i ma siedzibę w Austrii, kraju który jest wskazany w załączniku Nr 5 do ustawy oraz zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy, posiada certyfikat rezydencji.

Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 2 przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W myśl art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikatem rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 254, poz. 2533) podatek dochodowy od przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 1 ustawy uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 tej ustawy, ustala się w wysokości:

  • 10% przychodów- od dnia 1 lipca 2005 r. do dnia 30 czerwca 2009 r.,
  • 5% przychodów - od dnia 1 lipca 2009 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.,

jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w art. 21 ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 1.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 w/w ustawy przepisy art. 21 ust. 4-8 i art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 21 ust. 3 w/w ustawy, w brzmieniu nadanym przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 254, poz. 2533), zwalnia się od podatku dochodowego przychody, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w w/w przepisie. Jednakże zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r., ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. W myśl art. 21 ust. 4 a tej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 3, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółki o których mowa w ust. 3 pkt 3, posiadają udziały (akcje) nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż przepisy państwa polskiego nakładają obowiązek opodatkowania odsetek od pożyczek. Jednakże opodatkowanie przychodów z tytułu odsetek następuje z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rzeczypospolita Polska zawarła z Republiką Austrii umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Stosownie do art. 14e Ordynacji podatkowej pisemne interpretacje w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej wydaje Minister Finansów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj