Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/III/415-66/06/ZDW
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/III/415-66/06/ZDW
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy uzyskane środki z wyżej opisanego odpłatnego zbycia będą zwolnione z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Pana stanowisko, w sprawie uzyskanego przychodu z odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego działki gruntu i prawa własności usytuowanego na tej działce domu jednorodzinnego z garażem, zawarte w Pana wniosku z dn. 28.03.2006r. i uzupełnionego 12.04.2006r. o udzielenie interpretacji prawa podatkowego, uznać za nie prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący

Jak wynika z Pana wniosku i aktu notarialnego umowy przeniesienia własności domu jednorodzinnego i prawa użytkowania wieczystego gruntu wynika, że w 1975r. nabył Pan tylko spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego z garażem, w drodze przydziału przed zawarciem związku małżeńskiego a umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową z żoną nie zawierał Pan.

Od daty zawarcia związku małżeńskiego z majątku wspólnego Pana i Pana żony pokrywane były Pana zobowiązania z tytułu spłaty wkładu budowlanego, w tym ostatnia wpłata na rzecz spółdzielni została dokonana w dniu 09.10.1987r. Na Pana pisemny wniosek o przeniesienie na Pana prawa własności ww domu jednorodzinnego wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu, na której posadowiony jest dom spółdzielnia dokonała tego aktem notarialnym w dniu 23.07.2004r.

W 2006r. sprzedał Pan prawo użytkowania wieczystego działki gruntu i prawo własności jednorodzinnego domu. Odpłatne zbycie, o którym mowa nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i nie stanowiło składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Stanowisko wnioskodawcy:

Pana zdaniem w opisanej sytuacji nie występuje obowiązek podatkowy.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych przed upływem 5 lat jest źródłem dochodu i na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód uzyskany ze sprzedaży podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatek dochodowy płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia sprzedaży.

Podatnik może w tym samym terminie złożyć oświadczenie, że dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych przeznaczy na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Złożenie oświadczenia powoduje zawieszenie podatku na dwa lata od dnia sprzedaży.

W związku z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a - c ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993r. Nr 90 poz. 416 z późn. zm.) źródłami przychodu są: odpłatne zbycie: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z załączonych dokumentów i opisu wynika co następuje.W 1975r. nabył Pan spółdzielcze własnościowe prawo do jednorodzinnego domu z garażem przed zawarciem związku małżeńskiego a umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową z żoną nie zawierał Pan. Od daty zawarcia związku małżeńskiego z majątku wspólnego Pana i Pana żony pokrywane były Pana zobowiązania z tytułu spłaty wkładu budowlanego, w tym ostatnia wpłata na rzecz spółdzielni została dokonana w dniu 09.10.1987r.

Złożył Pan pisemny wniosek do spółdzielni o przeniesienie na Pana prawa własności ww domu jednorodzinnego wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu, na której posadowiony jest dom co zostało zrealizowane aktem notarialnym w dniu 23.07.2004r.

Przeniesienie na Pana przez spółdzielnię prawa własności do domu nie jest nowym nabyciem tylko inną formą własności. Tak więc prawa do domu nabył Pan w dacie uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa tj. w 1975r. Natomiast prawo użytkowania wieczystego działki gruntu dopiero w 2004r. co zostało w akcie notarialnym potwierdzone.

W 2006r. dokonał Pan odpłatnego zbycia prawa własności domu i prawa użytkowania wieczystego gruntu. Zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i nie stanowiło składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Sprzedaż domu jednorodzinnego nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bowiem zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie domu. Dlatego ta transakcja nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki gruntu podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym z uwagi na fakt zbycia (w 2004r.) tego prawa przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj