Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-53/06/IS
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-53/06/IS
Data
2006.01.23



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podstawa opodatkowania
środki pieniężne


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy kwota wpłacona na jego rachunek przez klienta celem dalszego rozdysponowania jej pomiędzy uczestników programu, powinna zostać wykazana na fakturze VAT i opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy też gotówka ta powinna być przekazana na podstawie umowy stron i nie podlega podatkowi od towarów i usług?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego (data wpływu do Urzędu 14.11.2005 r.), w przedmiocie podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedłożonego wniosku wynika, że Spółka świadczy usługi w zakresie marketingu, w tym oferuje swoim klientom organizację i przeprowadzanie programów lojalnościowych, konkursów, loterii oraz innych akcji promocyjnych. Usługi świadczone są w kompleksowym zakresie: od koncepcji poprzez opracowanie mechaniki, przeprowadzenie akcji marketingowej oraz wydanie nagród uczestnikom programów włącznie. Spółka ma wątpliwości jak postąpić w sytuacji, w której uczestnikom w ramach sprzedaży premiowej jako premia nie są wydawane nagrody lecz wypłacana jest określona kwota w gotówce. Umowa z klientem będącym organizatorem akcji stanowi, że klient powierza agencji środki pieniężne przeznaczone na wypłatę premii, a agencja w jego imieniu rozdysponowuje środki zgodnie z regulaminem akcji, pomiędzy jej uczestników. Umowa zawiera nadto zapis, że klient pozostaje właścicielem tych środków, aż do momentu przekazania ich uczestnikom akcji. Środki pieniężne wpływają na rachunek bankowy Spółki i przesyłane są uczestnikom programu za pomocą przelewów bankowych. W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości czy kwota wpłacona na jego rachunek przez klienta celem dalszego rozdysponowania jej pomiędzy uczestników programu, powinna zostać wykazana na fakturze VAT i opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy też gotówka ta powinna być przekazana na podstawie umowy stron i nie podlega podatkowi od towarów i usług. Zdaniem Wnioskodawcy ze względu na to, że wartość środków pieniężnych nie powiększa wartości świadczonej przez Spółkę usługi, wartość ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie powinna być wykazywana w fakturze VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz brzmienie art. 29 ustawy należy stwierdzić, iż wpłacane na konto Podatnika środki pieniężne nie stanowią wynagrodzenia za świadczoną usługę, przekazywane są w konkretnym celu, jakim jest wykonanie jednego z warunków zawartej pomiędzy stronami umowy. Przekazanie przez klienta, na rzecz którego świadczona jest usługa, środków pieniężnych, które pozostają jego własnością, w celu dystrybucji ich pośród uczestników programu nie powoduje zatem zwiększenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usługi, stanowi jedynie składnik kontraktu nie wpływający na kwotę należną z tytułu sprzedaży usługi. W świetle powyższego należy podzielić stanowisko Strony, że wartość przekazanych środków pieniężnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zwiększa wartości świadczonej usługi, a w konsekwencji nie powinna być ona wykazywana na fakturze VAT.

Z tych też względów postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj