Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0181/05/AP
z 16 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0181/05/AP
Data
2006.03.16



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
infrastruktura techniczna
koszty uzyskania przychodów
przyłączenie do sieci
wodociągi


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatki z tytułu wybudowania sieci kanalizacyjnej i opłaty za przyłączenie do sieci?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie kosztów uzyskania przychodów - wydatki poniesione z tytułu wybudowania sieci kanalizacyjnej i opłaty za przyłączenie do sieci

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółdzielnia prowadzi m.in. działalność turystyczno-wypoczynkową polegającą na organizowaniu turnusów rehabilitacyjnych, imprez okolicznościowych, świadczeniu usług gastronomicznych i hotelowych oraz innych usług związanych z pobytem we własnym ośrodku wypoczynkowym położonym na terenie gminy K. Ww. usługi Spółdzielnia świadczy zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. W ośrodku wypoczynkowym Spółdzielnia posiada własną oczyszczalnię ścieków, jednak ze względów ekonomicznych oraz prawnych została podjęta decyzja o przyłączeniu ośrodka do sieci kanalizacyjnej.

W tym celu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Wiejską K. reprezentowaną przez Wójta a Spółdzielnią i Spółką, która zajmuje się na terenie Ł. gospodarką wodno-ściekową i zarządza siecią. Porozumienie to ma na celu realizację projektu "Budowa kanalizacji sanitarnej o długości 1.932 mb, łączącej Spółdzielnię z siecią kanalizacyjną w Ł.". Gmina zobowiązała się do zakupu materiałów do realizacji inwestycji, w tym do wyposażenia przepompowni. Spółdzielnia zobowiązała się do sfinansowania pozostałych kosztów inwestycji (około 76% wartości projektu). Spółka natomiast zamontuje odpłatnie system powiadamiania o uszkodzeniach przepompowni, do którego materiał zakupi Gmina. Spółdzielnia zobowiązała się do nieodpłatnego przekazania na rzecz Gminy swojego udziału i nakładów w wybudowanej sieci. Strony porozumienia wyraziły zgodę na bezpłatne przyłączenie do wybudowanej sieci kolejnych sieci kanalizacyjnych. Zarządzać siecią będzie Spółka i z tego tytułu ponosić będzie wszelkie koszta oraz czerpać pożytki. Spółka gwarantuje odbiór ścieków komunalnych od ośrodka wypoczynkowego Spółdzielni na zasadach ogólnych, tzn. obowiązujących wszystkich dostawców ścieków (na podstawie licznika zużytej wody).

Zdaniem Podatnika wydatki jakie poniosła Spółdzielnia powinny być zaliczone, w całej wysokości, w momencie poniesienia, do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Kwestię ponoszenia kosztów związanych z budową sieci i wykonaniem przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych regulują przepisy - obowiązującej od dnia 14.12.2001r. - ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 72, poz. 747 z późn. zm.), zgodnie z którymi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 ust. 1. Jednakże realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci (art. 15 ust. 1 i 2). Warunki przyłączania do sieci - zgodnie z art. 19 ww. ustawy - określa uchwalony przez radę gminy regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie (art. 31 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków). Rozliczenie pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a podmiotem, który przekazał infrastrukturę techniczną, powinno być dokonane na podstawie umowy, uwzględniającej zasady ekwiwalentności wzajemnych świadczeń.

Natomiast kwestie kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych reguluje art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art.15 ust.1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.

Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku było racjonalne i miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Co do zasady wydatki poniesione na realizację infrastruktury kanalizacyjnej - która następnie jest przekazywana podmiotom świadczącym usługi w ww. zakresie - należy kwalifikować jako koszt uzyskania niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej, a więc koszt pośrednio wykazujący związek z przychodem.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółdzielnia posiada własną oczyszczalnię ścieków, tym niemniej ze względów ekonomicznych i prawnych zdecydowała się na podłączenie do sieci kanalizacyjnej. W tej sytuacji, o ile podejmując decyzję o partycypowaniu w kosztach budowy sieci kanalizacyjnej Spółdzielnia kierowała się racjonalnymi przesłankami, może odnieść poniesione wydatki w ciężar kosztów uzyskania przychodów w momencie przekazania Gminie infrastruktury.

Zatem prawidłowe jest stanowisko Podatnika w części dot. uznania poniesionych wydatków na budowę sieci za koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie jest natomiast prawidłowe w części dot. momentu odniesienia tych wydatków w ciężar kosztów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj