Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-194/06/AW
z 6 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-194/06/AW
Data
2006.04.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
cesja umowy leasingu
prawo do odliczenia
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości zachowania prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku dokonania cesji umowy leasingu na inny podmiot.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 19.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 6.01.2006 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w marcu 2005 roku umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego na okres 36 miesięcy. Jednakże ze względów ekonomicznych Spółka zamierza dokonać cesji umowy leasingu. Podmiot nie otrzyma zwrotu kosztów związanych z opłaconymi dotychczas ratami leasingowymi oraz opłatą wstępną. W okresie obowiązywania umowy leasingu Spółka zaliczyła poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczyła podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). W złożonym wniosku Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości zachowania prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku dokonania cesji umowy leasingu na inny podmiot. Jednocześnie zdaniem wnioskodawcy Spółka zachowuje nabyte dotychczas prawo do odliczenia podatku naliczonego pomimo zawarcia cesji umowy leasingu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Jednocześnie powyższe odliczenie w przypadku usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy leasingu następuje w granicach limitu, o którym jest mowa w ust. 7 tego artykułu.

Dodatkowo należy zauważyć, iż Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowieniem nr 1472/ROP1/423-4-82/06/AJ z dnia 7.03.2006 roku w odpowiedzi na złożone zapytanie podzielił stanowisko zawarte we wniosku Spółki w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę jako leasingobiorcę w przypadku dokonania przez Spółkę cesji praw z umowy leasingu.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionych przepisów prawa, stan faktyczny przedstawiony w złożonym przez Spółkę wniosku jak również w/w postanowienie Naczelnika tut. Urzędu należy stwierdzić, iż w przypadku dokonania przez Spółkę cesji praw leasingu operacyjnego, podmiot zachowuje prawo do odliczonych dotychczas z tego tytułu kwot podatku naliczonego.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego w złożonym wniosku Spółki. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj