Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2-415/162/06
z 7 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2-415/162/06
Data
2006.07.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
prawa autorskie
twórcy
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy tłumaczowi przysługuje 50% -owa stawka kosztów uzyskania przychodów z tytułu umowy o dzieło?


Podatniczka jako tłumacz zawarła z firmą umowę o dzieło o tłumaczenie. Umowa zawiera bowiem klauzulę o "przekazaniu praw autorskich do utworu na rzecz Spółki po wypłaceniu autorowi uzgodnionego wynagrodzenia". Płatnik zastosował 20 % stawkę kosztów uzyskania przychodów.Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy tłumaczowi z tytułu przekazania praw autorskich przysługuje 50% stawka kosztów uzyskania przychodów?Podatniczka uważa, że tłumaczowi przysługuje 50%-owa stawka kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22 ust. 9 pkt 3 oraz ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 2 ust. 1, który stanowi, iż tłumaczenie, przeróbka, adaptacja jest przedmiotem prawa autorskiego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (wskazane w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Natomiast w myśl przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% przysługują twórcom oraz artystom wykonawcom z tytułu korzystania przez nich lub rozporządzenia odpowiednio prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi. Przychody z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi oraz pokrewnymi mogą być uzyskiwane zarówno przez osobę pozostającą w stosunku pracy jak i wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło.
Twórcą, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.), jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Warunkiem stosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodów jest ustalenie, że przychód uzyskany został z tytułu korzystania z praw autorskich lub pokrewnych w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory literackie, naukowe, publicystyczne, plastyczne, muzyczne, fotograficzne, programy komputerowe, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne itp. (katalog otwarty - ust. 2 ww. artykułu). Zatem o zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 % decyduje fakt osiągnięcia przez podatnika przychodu za stworzenie utworu (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, tj. dokonania tłumaczenia zastosowanie 50% stawki kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy, uzależnione jest od wystąpienia dwóch podstawowych okoliczności:
1.zaistnienia utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz
2.udzielenia przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do twórczego działa.

Jeżeli zostały spełnione warunki powołane powyżej, można zastosować koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu nadmienia, że nie jest organem właściwym w zakresie rozstrzygania autorskiego charakteru wykonywanych czynności do ustalenia, czy określony przejaw działalności jest przedmiotem prawa autorskiego (utworem). W przypadku wątpliwości należy zwrócić się o opinię do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Prawny ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj