Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PP/005/29/06/MC
z 23 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PP/005/29/06/MC
Data
2006.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
grunty rolne
sprzedaż


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania dostawy przedmiotowych gruntów podatkiem od towarów i usług


Pismem z dnia 30 marca 2006 roku Strona zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym: Strona od 1992 roku jest posiadaczką gospodarstwa rolnego. W 2004 roku zakupiła Aktem Notarialnym 2,50 ha gruntów rolnych. Potwierdzeniem klasyfikacji gruntów jest wskazana we wniosku umowa sprzedaży zawarta dla potrzeb Agencji Nieruchomości Rolnych. Dla przedmiotowych gruntów brak jest miejscowego planu zagospodarowania, natomiast w ewidencji gruntów sklasyfikowane są jako użytki rolne w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r.(Dz. U. Nr 94, poz. 431, ze zm.) o podatku rolnym.Agencja Nieruchomości Rolnych nie dokonała prawa pierwokupu.Wnioskująca zamierza dokonać podziału gospodarstwa rolnego na mniejsze działki i sprzedać część z nich. Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania dostawy przedmiotowych gruntów podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Podatnika jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej do tej transakcji nie powinna doliczać podatku VAT. Biorąc pod uwagę następujący stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie stwierdza co następuje: Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, do towarów zaś, zgodnie z art. 2 pkt. 6 ustawy zalicza się także grunty.Z chwilą wejścia w życie tych przepisów, tj. od 1 maja 2004 r. zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług. Od tej zasady ustawodawca w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług zawarł katalog czynności, których dokonanie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania.Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr. 54, poz. 535, ze zm) o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Na gruncie przepisów podatkowych brak jest definicji pojęcia gruntu budowlanego bądź przeznaczonego poda zabudowę. Zauważa się, że kwalifikacja gruntów nie leży w kompetencji organów podatkowych, lecz właściciela gruntów. Istotnym w rozstrzygnięciu przedstawionego przedstawionego stanu faktycznego jest ustalenie w oparciu o plan zagospodarowania terenu przestrzennego przeznaczenia gruntu, czy grunt będący przedmiotem sprzedaży przeznaczony jest pod zabudowę czy też na cele rolnicze.W omawianym przypadku, zgodnie z oświadczeniem zawartym we wniosku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił swoją ważność w dniu 31 grudnia 2003 roku, tym samym należy wziąć pod uwagę dane z ewidencji gruntów, przesądzające o przeznaczeniu nieruchomości w momencie dostawy. W oparciu o te kryterium, w zależności od rodzaju gruntu podatnik winien zastosować odpowiednią stawkę podatku od towarów i usług. Przedmiotem transakcji będzie niezabudowana działka sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Tym samym stwierdza się, że stanowisko Strony jest prawidłowe, przyjmując oświadczenie o klasyfikacji gruntów jako grunty rolne. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie informuje, że:- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wpływu zapytania,- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj