Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405/UPD-415/6/06/ES
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405/UPD-415/6/06/ES
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podnoszenie kwalifikacji
przychody ze stosunku pracy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Opodatkowanie przychodu z tytułu bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie z zakresu BHP.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa , że świadczenie pracodawcy w formie opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie pracownika oddelegowanego na szkolenie z zakresu BHP nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy , o którym mowa w art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych / t. j. z 2000r Dz. U. Nr 14 poz.176 ze zm. / i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26 kwietnia 2006 roku wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowanie przychodu z tytułu bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie z zakresu BHP.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika że w 2005 roku podatniczka została skierowana przez pracodawcę na szkolenie podstawowe w dziedzinie BHP. Organizator kursu zapewnił bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie w trakcie trwania szkolenia. W czasie trwania szkolenia podatniczka nie otrzymywała diet z tytułu podróży służbowej. Po zakończonym kursie organizator przesłał pracodawcy informację o osiągniętym przychodzie w miesiącach maj - czerwiec 2005 roku , z której wynika , że osiągnęła przychód podlegający opodatkowaniu w formie bezpłatnego wyżywienia w kwocie 285,22 zł. Powyższa kwota została dopisana przez pracodawcę do rozliczenia rocznego , co w konsekwencji spowodowało , że wystąpił obowiązek dopłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Zdaniem podatnika świadczenie pracodawcy w formie opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie pracownika oddelegowanego na szkolenie z zakresu BHP nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy , o którym mowa w art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych / t. j. z 2000r Dz. U. Nr 14 poz.176 ze zm. / i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego , stosunku pracy , pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty , bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń , a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze , wynagrodzenia za godziny nadliczbowe , różnego rodzaju dodatki , nagrody , ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego , czy ich wysokość została z góry ustalona , a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika , jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Treść powyższego przepisu wskazuje , że do przychodów pracownika zaliczać należy praktycznie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia , które mógł on otrzymać jako pracownik. Są nimi bowiem nie tylko wynagrodzenia , czyli świadczenia wprost wynikające z zawartej umowy o pracę , ale również wszystkie inne przychody , niezależnie od podstawy ich wypłaty , jeżeli w jakiś sposób wiążą się z faktem wykonywania pracy. W świetle powyższych unormowań świadczenie pieniężne poniesione na rzecz pracownika , również na podnoszenie kwalifikacji zawodowych ma charakter przychodu ze stosunku pracy. Jednocześnie fakt , że świadczenie to zaliczyć należy do przychodów ze stosunku pracy nie przesądza o jego opodatkowaniu , bowiem katalog zwolnień przedmiotowych zawartych i wymienionych enumeratywnie w art.21 ust.1 pkt. 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególnia wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.

Na podstawie postanowień zawartych w art.21 ust.1 pkt. 90 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych , zgodnie z odrębnymi przepisami , przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika , z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy , przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Mając powyższe na uwadze , świadczenie pieniężne poniesione na rzecz pracowników przez pracodawcę na podniesienie kwalifikacji zawodowych będzie przychodem ze stosunku pracy korzystającym ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art.21ust.1 pkt.90 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego. Zgodnie z art. 1 ust 1 pkt a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532), zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki: 5 zł od zażalenia, 50 gr od załącznika do zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj