Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II/PDF/415/49/2005
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/PDF/415/49/2005
Data
2006.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszt
nauka
studia


Pytanie podatnika
- dotyczy wydatków poniesionych w związku ze studiami mogą w całości zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 10.04.2006 r. (złożony w US - 11.04.2006 r., uzupełnionym - 12.05.2006 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie uznania w całości za koszty uzyskania przychodów z tyt. prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z dokształcaniem - za nieprawidłowe.

W dniu 11.04.2006 r. złożyła Pani w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wniosek o pisemną interpretacje co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając - po uzupełnieniu wniosku w dniu 12.05.2006 r. - następujący stan faktyczny.

Posiada Pani wykształcenie wyższe zawodowe - licencjat z języka angielskiego. Podjęła Pani studia magisterskie zaoczne uzupełniające na kierunku filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Do podwyższenia kwalifikacji skłonił Panią fakt, iż szkoły językowe coraz częściej wymagają od lektorów tytułu magistra i w takiej sytuacji kontynuowanie studiów jest elementem kluczowym dalszego utrzymania się na rynku. Poza tym studia te pozwolą zwiększyć Pani konkurencyjność na rynku pracy poprzez rozszerzenie zakresu Pani usług np. o tłumaczenia.

Podwyższenie kwalifikacji i uzyskanie tytułu magistra ma związek z dwoma źródłami Pani przychodu tj. prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie nauczania, jak i umową o pracę w tym zakresie.Pani zdaniem - wydatki poniesione w związku ze studiami mogą w całości zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 199Ir. o podatkudochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ze zm.) - kosztamiuzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celuosiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Należy zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalniei gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W tym stanie rzeczy - będzie kosztem uzyskania przychodów taki wydatek, któryoceniony w sposób obiektywny, może prowadzić do osiągnięcia przychodów, jak teżmoże mieć wpływ na uzyskanie przychodu z tego źródła.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie są ujęte w art. 23 cyt.wyżej ustawy określającej jakie wydatki nie są uznawane za koszt podatkowy.

Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztówuzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest równieżzaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jestosiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu.

Na gruncie podatku dochodowego konieczny jest zatem podział wydatków związanychz podnoszeniem kwalifikacji zawodowych na dwie grupy: tj. wydatki związane z

  • podnoszeniem posiadanych kwalifikacji zawodowych,
  • podnoszenie ogólnego poziomu wiedzy.

Do pierwszej grupy wydatków należy zakwalifikować wydatki związane z różnymiformami kształcenia, w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzęniezbędną w prowadzeniu działalności.

Drugą grupę wydatków obejmują wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzyi wykształcenia niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.Z powyższych grup wydatków, jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, którychponiesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jestdziałalność gospodarcza uznać należy wyłącznie wydatki na kształcenie, które pozwolipodatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.

Opisany we wniosku kierunek studiów jest zgodny z rodzajem i profilem prowadzonejdziałalności gospodarczej, a ich ukończenie podniesie poziom kwalifikacji związanych zprowadzoną działalnością, które oddziaływać będą na uzyskiwanie (zwiększenie)przychodu.

Zdobyta wiedza wykorzystywana będzie również w wykonywaniu umowy o pracę - stądponiesione wydatki nie mogą w całości stanowić koszty uzyskania przychodów z tytułuprowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do zapisu art. 22 ust. 3 i 3a cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym - jeżelipodatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlegaopodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliweustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala sięw takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocieprzychodów.

W świetle powyższego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionej kwestii jest nieprawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie winna uiścić z góry opłatę skarbową w wysokości określonej art. 1 ust.l pkt 1 ustaw} z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz.2532 ze zm.) tj. w kwocie 5 zł na zażalenie oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj