Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/15/06/TA
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/15/06/TA
Data
2006.06.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
przychód
środek trwały
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
Czy zbycie środka trwałego w formie darowizny rodzi skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych w postaci powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.04.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł

- uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 07.04.2006r. Podatnik wystąpił w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą zakupił w 1998r. na jej potrzeby nowy samochód ciężarowy Ford Mondeo. Samochód ten objęty ewidencją środków trwałych był amortyzowany. Obecnie chciałby przekazać ten samochód synowi w formie darowizny w #190; części lub w całości i jednocześnie wykreślić go z ewidencji środków trwałych.

Na tle opisanego stanu faktycznego formułuje stanowisko, iż przekazanie samochodu synowi w formie darowizny nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia stanie prawnym stanowisko wyrażone przez Podatnika jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 14 ust.2 pkt 1 lit. a) oraz art.10 ust.2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Stosownie do treści art.14 ust.2 pkt 1 lit. a) w/w ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi,ujętych w ewidencji środków trwałych. Z treści art. 10 ust. 2 pkt 3 cyt. ustawy wynika, iż przysporzenie z powyższego tytułu występuje także w przypadku, gdy środek trwały został wycofany z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Z literalnego brzmienia cytowanych przepisów wynika, że do powstania przychodu z działalności gospodarczej dochodzi wskutek zbycia o charakterze odpłatnym. Przekazanie samochodu w drodze darowizny dokonanej na rzecz syna nie powodujezatem powstania przychodu z działalności gospodarczej, gdyż jest zbyciem nieodpłatnym.Zgodnie z definicją darowizny zawartą w art. 888 K.c. w/g której przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W związku z tym nie ma również podstaw do zastosowania zasad wyrażonych w art. 24 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga informuje, że czynność ta (darowizna) objęta jest zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004r. Nr 142, poz.1514 ze zm.).

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy zaprezentowane we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj