Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/2527/2005/ADB
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/2527/2005/ADB
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
kraj
miejsce świadczenia usług
targi
usługi


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo nalicza podatek od towarów i usług w wysokości 22% przy wykonywaniu swoich usług - w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów" PKWiU 74.84.15-00.00.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami), art.27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.12.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15.12.2005r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka świadczy usługi sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny jako "usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów" PKWiU 74.84.15-00.00. Usługi te świadczone są na terenie Polski oraz na terenie krajów Unii Europejskiej.
Zapytanie
Czy prawidłowo Spółka nalicza podatek od towarów i usług w wysokości 22% przy wykonywaniu swoich usług - zarówno na rzecz firm polskich jak i zagranicznych (świadczonych na terytorium kraju innego niż Polska)?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki, wynikającym z pisma - prawidłowo opodatkowuje ona ww. usługi stawką 22% - zarówno dla firm polskich jak i firm z krajów unijnych.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały wykonane w danym państwie a ściślej te czynności, które zostały uznane za wykonane w danym miejscu. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania. Określenie miejsca świadczenia jest szczególnie istotne w przypadku usług, których świadczenie odbywa się pomiędzy podmiotami z różnych państw. Miejsca świadczenia w takiej sytuacji wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art.27 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28.
Od tej ogólnej zasady regulującej miejsce powstania obowiązku podatkowego przewidziano w ustawie o podatku od towarów i usług szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. Szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia dotyczą między innymi wymienionych w art.27 ust.2 - wówczas miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, oraz w art.27 ust.4 - wówczas miejscem świadczenia jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
W przedmiotowej sprawie Spółka świadczy Spółka świadczy usługi sklasyfikowane jako "usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów" PKWiU 74.84.15-00.00.
Usługi te nie zawierają się w katalogu czynności, do których mają zastosowanie szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia, o których mowa powyżej.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że opodatkowanie usług organizowania wystaw, targów i kongresów świadczone przez Spółkę na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich winno odbywać się na zasadach ogólnych, tak jak usługi wykonywane w kraju na rzecz firmy polskiej, zgodnie z miejscem gdzie świadczący usługę posiada siedzibę.
Usługi te będą podlegały opodatkowaniu wg stawki podstawowej 22%, zgodnie z art.41 ust.1 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj