Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/177/2005/JZ
z 4 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/177/2005/JZ
Data
2005.11.04



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunty
grunty rolne
sprzedaż gruntów
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy sprzedaż gruntu rolnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 9, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 13.10.2005 r. (znak Ldz.654/IR/2005r. z datą wpływu 13.10.2005 r.) uzupełnione pismem z dnia 26.10.2005 r., znak Ldz.682/IR/2005) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podatku od towarów i usług w części dotyczącej opodatkowania podatkiem sprzedaży gruntu, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 13.10.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zamierza dokonać sprzedaży gruntu, który w dokumentach Spółki widnieje jako grunt rolny. Nieruchomość ta decyzją Wojewody oraz Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast została przekwalifikowana (poprzednio stanowiła grunt rolny) i przeznaczona pod zabudowę autostrady. Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy sprzedaż powyższego gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Spółki z uwagi na fakt, iż nastąpiła zmiana stanu prawnego gruntu jego dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług- zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. Dostawa towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy oznacza wg ustawodawcy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, towarami z kolei stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.

Z przepisów powyższych wynika zatem, że dostawa (sprzedaż) nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwolnił jednak z opodatkowania podatkiem dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, iż sprzedaż gruntów niezabudowanych, które nie stanowią gruntów budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku oraz pisma uzupełniającego wynika natomiast, iż nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem sprzedaży pierwotnie stanowiąca nieruchomość rolną decyzją Wojewody oraz decyzją Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast przeznaczona została pod zabudowę autostrady, co oznacza, iż sprzedaż tego towaru nie jest objęta przedmiotowym zwolnieniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Powyższe skutkuje tym, iż sprzedaż przez Podatnika niezabudowanego gruntu przeznaczonego pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 7 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy). Stawka podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%. Obowiązek podatkowy z tytułu powyższej dostawy ciążył będzie na sprzedawcy (Podatnik) gruntu, który dostawę tą obowiązany będzie udokumentować fakturą VAT stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy.

Mając to na uwadze stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku polegające na uznaniu sprzedaży powyższego gruntu jako czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj