Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
U.S.V-443/42/05
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.V-443/42/05
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy nabywając samochody osobowe, wyłącznie w celu sprzedaży, Spółka miała prawo przed 22.08.2005 r. do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu zgodnie z ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług oraz czy nadal będzie miała to prawo po zmianie tej ustawy od 22.08.2005 roku?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, 3 i ust. 4, pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.09.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 12.10.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 29.09.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 12.10.2005 r., Spółka zwróciła się o wydanie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Wniosek dotyczy sprawy, w której nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzona przez Spółkę działalność gospodarcza obejmuje między innymi sprzedaż samochodów osobowych o przebiegu do 6.000 km, które po zakupie, a przed dalszą odsprzedażą zostały zarejestrowane w Wydziale Komunikacji na firmę "F." Samochody te są przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw. Od daty rejestracji do momentu sprzedaży i wywozu pojazdów za granicę upływa termin nie dłuższy niż 6 miesięcy. Zakupione samochody nie są użytkowane przez Spółkę. Po otrzymaniu potwierdzenia wywozu samochodów dokumentem CMR następuje ich wyrejestrowanie.

Powyższym wnioskiem Spółka zwróciła się z zapytaniem czy nabywając samochody osobowe, wyłącznie w celu sprzedaży, miała prawo przed 22.08.2005 r. do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu zgodnie z ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług oraz czy nadal będzie miała to prawo po zmianie tej ustawy od 22.08.2005 r. Spółka stoi na stanowisku, iż miała i ma nadal prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego stanowisko przedstawione przez Spółkę jest prawidłowe. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86, ust. 3 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 21.08.2005 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

    Dł = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

    Dł - oznacza dopuszczalną ładowność,
    n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
    - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej niż 5.000 zł.

Przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika - art. 86 ust. 4, pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, stwierdzić należy, iż w przypadku samochodów nabytych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która obejmuje obrót samochodami, do dalszej odsprzedaży, do 21.08.2005 r. przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych pojazdów w pełnej wysokości. Powyższe uprawnienie przysługuje Spółce także od 22.08.2005 r. Albowiem zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 powołanej wyżej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od tego dnia, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 6.000 zł. Jednakże, przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) - art. 86 ust. 4, pkt 7, lit. a) ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj