Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim
DF-436/26/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF-436/26/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odszkodowania
renta odszkodowawcza
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z odszkodowania otrzymanego na podstawie wyroku sądu z tytułu następstw wypadku przy pracy w kopalni oraz wypłaty dodatku "barbórkowego", czternastej pensji oraz nagrody jubileuszowej podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i§ 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.04.2005r , uzupełnionego w dniu 30.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy wypłaconego w 2003 roku oraz wypłaconych w tymże roku: dodatku "barbórkowego", czternastej pensji oraz nagrody jubileuszowej.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego wypłaconego Panu odszkodowania natomiast jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania wypłaconych Panu należności takich jak: dodatek "barbórkowy", czternasta pensja, nagroda jubileuszowa w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca oświadczył, iż w 2003 roku pobierał odszkodowanie /renta wyrównawcza/ oraz nagrody roczne jak "barbórka" , czternasta pensja oraz nagroda jubileuszowa.

Pytanie

Czy przychód uzyskany z odszkodowań z tytułu następstw wypadku przy pracy w kopalni oraz wypłaty dodatku "barbórkowego", czternastej pensji oraz nagrody jubileuszowej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna

W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

Renta odszkodowawcza /rodzaj renty wyrównawczej/ wypłacana na podstawie art. 444 Kodeksu cywilnego stanowi zatem wyrównanie szkody, jaką poszkodowany poniósł w następstwie utraty całkowicie lub częściowo zdolności do pracy zarobkowej. Wobec tego renty odszkodowawcze, wypłacane na podstawie art. 444 kodeksu cywilnego, są odszkodowaniami.

W stanie prawnym obowiązującym w 2003 roku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r , nr 14, poz. 176 ze zmianami/, wolne od podatku dochodowego były: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub z przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem między innymi odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Zgodnie zatem z tym stanem prawnym z ustawowego zwolnienia przedmiotowego korzystały, jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikały wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie bądź wyroków /art. 21 ust. 1 pkt 3b/ z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy. Zapis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy wyraźnie wskazywał , iż otrzymane odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód nie zostały objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 14 stycznia 2004r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów /przychodów/ /Dz. U. Nr 10, poz. 81/ zarządził: zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od odszkodowań wypłaconych na podstawie umowy lub ugody zawartej między stronami w postaci renty, otrzymanej na podstawie przepisów prawa cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Przy czym w myśl § 2 tego rozporządzenia zaniechanie to ma zastosowanie do dochodów /przychodów/ uzyskanych od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2003r.

Zaś od 1 stycznia 2004 roku tego rodzaju odszkodowania , wypłacone zarówno na podstawie wyroku, ugody czy umowy korzystają z ustawowego zwolnienia od podatku dochodowego, zgodnie bowiem z treścią dodanego art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z dnia 26.07.1991r. wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

W tym stanie faktycznym i prawnym należy stwierdzić, iż wypłacone Panu w 2003 roku odszkodowanie /renta wyrównawcza/ korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W stanie prawnym obowiązującym w 2003 roku brak jest jednakże uregulowań prawnych dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego wypłaconych Panu należności pieniężnych takich jak: dodatek "barbórkowy", czternasta pensja i nagroda jubileuszowa. Tym samym dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i powinny zostać wykazane w zeznaniu podatkowym za 2003 rok.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj