Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-365-24/05/AJ
z 30 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-365-24/05/AJ
Data
2006.01.30



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
denominacja
potrącenie (kompensata)
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku potrącenia wierzytelności dochodzi do realizacji różnic kursowych?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 15.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.12.2005 r.)


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe w części dotyczącej realizacji różnic kursowych w przypadku potrącenia wierzytelności.


U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik (Spółka) dokonał nabycia 25 % akcji w Spółce ABC S.A. do XYZ Holdings S.A. Powstałe zobowiązanie Spółka uregulowała w części poprzez potrącenie swojej wierzytelności z tytułu zakupionych obligacji wyemitowanych przez XYZ Holdings S.A., a w części z zaciągniętego w banku kredytu.

Obligacje wyemitowane przez XYZ Holdings S.A. denominowane były w złotówkach oraz dolarach amerykańskich. W wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności Spółka zaliczyła odsetki naliczone od zakupionych obligacji do dnia potrącenia do przychodów podatkowych. W wyniku powyższej transakcji powstały również ujemne różnice kursowe na obligacjach denominowanych w dolarach amerykańskich.

Spółka wnosi o wyjaśnienie,

czy dochodzi do realizacji różnic kursowych w przypadku potrącenia wierzytelności?

Zdaniem Spółki, w opisanej powyżej transakcji ujemne różnice kursowe powstały w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności. W opinii Spółki ujemne różnice kursowe zrealizowane w wyniku kompensaty powinny zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Kompensaty są bowiem powszechnie stosowaną formą rozliczeń pomiędzy kontrahentami traktowaną na równi z zapłatą, dokonywaną najczęściej z praktycznych względów w celu ograniczenia operacji bankowych. Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mówi o zapłacie w formie pieniężnej, tak więc należy uznać, że każda zapłata powodująca powstanie różnic kursowych skutkuje uznaniem ich za koszty podatkowe.

W ocenie Podatnika brak jest przepisu prawnego zabraniającego uznania ujemnych różnic kursowych od tego rodzaju rozliczeń za koszty uzyskania przychodów. Potrącenie wzajemnych wierzytelności jest formą spełnienia zobowiązania do zapłaty i w związku z tym ustalenie ewentualnych różnic kursowych następuje przez porównanie kursów walut z dnia ich zarachowania i z dnia zapłaty, w tym przypadku z dnia dokonania potrącenia.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że przychodami i kosztami uzyskania przychodu stają się jedynie zrealizowane różnice kursowe. Analiza treści przytoczonego przepisu wskazuje, że różnice kursowe będą miały wpływ na wysokość kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy wystąpią różne kursy walut między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty

Tymczasem w podanym stanie faktycznym dochodzi do kompensaty wzajemnych zobowiązań dwóch podmiotów. Kompensata wierzytelności, czyli potrącenie, następuje wówczas, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami. W wyniku kompensaty nie dochodzi do spełnienia świadczeń obu stron, lecz do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej. Każdy z wierzycieli zostaje zwolniony ze swego zobowiązania do wysokości wartości mniejszej, po czym pozostała część należności pozostaje do uregulowania.

Niezależnie od sposobu dokonania potrącenia, w wyniku kompensaty nie dojdzie do faktycznej zapłaty w pieniądzu, co jest warunkiem powstania podatkowych różnic kursowych. Wobec czego dodatnie i ujemne różnice kursowe powstałe w wyniku dokonanej kompensaty nie będą miały wpływu na wysokość dochodu Spółki podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 15.12.2005 r. w części dotyczącej kosztów nabycia akcji zostanie zawarta w odrębnym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. W przypadku wniesienia zażalenia należy wnieść opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 z 2004 r., poz. 2532) w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj