Interpretacja Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu
PO/443-43A/05
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/443-43A/05
Data
2005.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek zgłaszania w Urzędzie Skarbowym rozpoczęcie inwestycji?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odpowiadając na pisemny wniosek podatnika z dnia 27 września 2005 roku, o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego: czy możliwość odliczenia podatku zawartego w otrzymywanych fakturach uzależniona jest od zgłoszenia inwestycji w urzędzie skarbowym?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu

po analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że nie ma obowiązku zgłaszania rozpoczęcia inwestycji, po zakończeniu inwestycji podlegać ona będzie wpisowi do ewidencji środków trwałych podlegających amortyzacji.

postanawiauznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłoweUzasadnienie

W dniu 29 września 2005 roku wpłynął do tutejszego organu wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: czy możliwość odliczenia podatku zawartego w otrzymywanych fakturach uzależniona jest od zgłoszenia inwestycji w urzędzie skarbowym?

Ponieważ przedmiotowy wniosek zawierał braki w postaci niewystarczającego przedstawienia stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu pismem z dnia 10 października 2005 roku wezwał wnioskującego do ich usunięcia. pismem z dnia 19 października 2005 roku uzupełniła stan faktyczny wyjaśniając, że realizując zadania własne jakim jest zaspokajanie potrzeb wspólnoty w zakresie ochrony przeciwpożarowej, kultury fizycznej i edukacji publicznej w dniu 21 września 2005 roku rozpoczęła budowę budynku użyteczności publicznej mieszczącą szatnię sportową z salą spotkań i boksem garażowym. Wybudowany budynek będzie w całości własnością gminy. Podatnik planuje po oddaniu do użytku budynku wynajem pomieszczeń w sposób następujący:
- boks garażowy stanowiący 41,3 % powierzchni w 100 % wynajmowany miejscowej OSP - będącej stowarzyszeniem wyższej użyteczności (sprzedaż opodatkowana)
- szatnia sportowa stanowiąca 23% powierzchni nie będzie służyć sprzedaży opodatkowanej
-sala spotkań stanowiąca 35,7% powierzchni przeznaczona okazjonalnie pod wynajem (sprzedaż opodatkowana)
Pismem z dnia 19 października 2005 roku wnioskujący podtrzymał własne stanowisko w sprawie stwierdzające, że nie ma obowiązku zgłaszania inwestycji w urzędzie skarbowym by mieć prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług za realizowaną inwestycję.

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uzależniają prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur za realizowaną inwestycję od zgłoszenia tej inwestycji w urzędzie skarbowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu uznaje, że przedstawione przez podatnika stanowisko jest prawidłowe. Podatnik nie ma obowiązku zgłaszania rozpoczęcia inwestycji w celu odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowaną inwestycją.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja zgodnie z art.. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wlkp. Za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532) zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki 5,- zł od zażalenia i 0,50 zł od załącznika do zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj