Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/464/Z/K/05
z 19 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/464/Z/K/05
Data
2006.02.19



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
dochody wolne od podatku
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie otrzymane od International Organization for Migration uznane decyzją Komisji do Spraw Roszczeń Majątkowych w oparciu o Niemiecką Ustawę o Programie Rekompensat podlega opodatkowaniu?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 13.12.2005r. (uzupełnionym w dniu 29.12.2005r.).

Wnioskiem z dnia 13.12.2005r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w 2001r. złożył Pan do International Organization for Migration formularz roszczeniowy o odszkodowanie w oparciu o Niemiecką Ustawę o Programie Rekompensat za Pracę Przymusową z tytułu strat poniesionych przez Pana rodziców i rodzinę podczas II wojny światowej. Komisja do Spraw Roszczeń majątkowych decyzją z dnia 25 marca 2003r uznała, że przysługuje Panu prawo do złożenia wniosku dotyczącego odszkodowania za szkodę majątkową wyrządzoną Pana ojcu - Panu (...)

Komisja uznała, że do szkody majątkowej doszło w wyniku zasadniczego, bezpośredniego i krzywdzącego udziału niemieckiego przedsiębiorstwa. W wyniku przeprowadzonego postępowania przyznano Panu zgodnie z pismem z 26.09.2005r odszkodowanie w wysokości (...) Euro.

Zgodnie z Pana stanowiskiem kwota otrzymanego odszkodowania jest wolna od podatków.

Otrzymane świadczenie jest przychodem z innych źródeł dla osoby uprawnionej określonym w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Niemniej, na podstawie art. 1 ustawy z dnia 21 września 2000r. o zwolnieniu świadczeń z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy z podatków i opłat oraz o niezaliczaniu ich do dochodów (Dz. U. Nr 93, poz. 1028) świadczenia wypłacane ofiarom i ich spadkobiercom z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej, w tym związane z pracą niewolniczą i przymusową, są wolne od podatków i opłat.

Reasumując, otrzymane przez ofiary i ich spadkobierców świadczenie z tytułu prześladowań jest wolne od wszelkich podatków i opłat a więc Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj