Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/415/394/KO/05
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/415/394/KO/05
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
pełnomocnictwo
podpis


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzeniem dokumentacji księgowej, na podstawie udzielonego przez Pana na piśmie pełnomocnictwa zajmuje się biuro rachunkowe.
W związku z powyższym, wystąpił Pan z zapytaniem, czy udzielone na piśmie pełnomocnictwo (złożone w Urzędzie Skarbowym wraz z opłatą) jest wystarczającym dokumentem, uprawniającym biuro rachunkowe do podpisywania miesięcznych deklaracji podatkowych: PIT-4, PIT-5, VAT-7 oraz NIP-1.
Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca uznaje, iż pisemne pełnomocnictwo jest podstawą do podpisywania ww. deklaracji.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 19 października 2005r., uzupełnionym w dniu 21 listopada 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek:

Przedstawicielstwo jest instytucją prawa cywilnego uregulowaną w art. 95-109 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny /Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm./.

Nie zawsze jednak możliwe i pożądane jest stosowanie całej regulacji cywilistycznej w innych dziedzinach prawa i taki właśnie przypadek ma miejsce w postępowaniach podatkowych.

Kwestie reprezentowania jednego podmiotu przez inny podmiot w sprawach podatkowych regulują przepisy zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./.

Zgodnie z art. 136 powołanej ustawy Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Powołany powyżej przepis wprowadza zasadę dopuszczalności dokonywania czynności prawnych przez pełnomocnika. Mocodawca według swojej woli wyznacza pełnomocnika, jak też zakres czynności, które może wykonywać pełnomocnik.

W myśl przepisu art. 137 § 1 pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Ponadto, zgodnie z § 2 pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu. W aktach powinien być oryginał albo odpis pełnomocnictwa urzędowo poświadczony.

O ustanowienie pełnomocnictwa przez stronę świadczy treść pisma, zawierającego elementy umocowania do działania w cudzym imieniu.

Zatem, ustanowione pełnomocnictwo będzie mieć zakres określony przez Stronę.

W świetle powyższego uznać należy, iż biuro ma prawa do podpisywania miesięcznych deklaracji PIT-4, PIT-5, VAT-7 oraz zgłoszenia identyfikacyjnego /aktualizacyjnego osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą NIP-1 w przypadku gdy będzie to wynikało z udzielonego przez Pana pełnomocnictwo.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj