Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-97/05/MS
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-97/05/MS
Data
2006.01.03



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
członek zarządu
członkowie
odpowiedzialność cywilna
odpowiedzialność członków zarządu
płatnik
prokurent
rada nadzorcza
ubezpieczenia
ubezpieczony
umowa ubezpieczenia
wynagrodzenie członka rady nadzorczej
zarząd


Pytanie podatnika
Czy z tytułu opłacania przez Spółkę członkom zarządu i rady nadzorczej, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej powstaje u nich przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu, rady nadzorczej i prokurentów. Polisa ubezpieczenia nie określa imiennie ww. osób, a jedynie te organy jako całość. Ubezpieczeniem objęty będzie każdy członek zarządu, rady nadzorczej lub prokurent, bez względu na to, jak będzie się zmieniał skład osobowy organu w ciągu okresu ubezpieczenia.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z pytaniem czy należy zaliczyć składki ubezpieczeniowe do przychodów członków zarządu oraz rady nadzorczej w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka stoi na stanowisku, iż opłacanie składek przez osobę prawną z tytułu zawartych umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu, rady nadzorczej stanowi w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenie nieodpłatne na rzecz tych osób (objętych ubezpieczeniem). Brak wyszczególnienia powyższych składek w art. 21 niniejszej ustawy, nie pozwala ich potraktować jako korzystających ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jednakże przedmiotowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dotyczy bezimiennie wszystkich członków zarządów, rad nadzorczych oraz prokurentów spółek wskazanych w polisie ubezpieczeniowej. Oznacza to, że spółka opłaca składkę ryczałtowo - bez względu na ilość i tożsamość osób korzystających z tych świadczeń. W związku z powyższym w opinii Spółki dyskusyjnym jest wyodrębnienie z góry konkretnych osób objętych takim ubezpieczeniem, i związku z tym opodatkowanie ich podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie potwierdza stanowiska Spółki i wyjaśnia: Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dn. 26.07.1991r. (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z powyższego wynika, że przychodem członka zarządu, rady nadzorczej oraz prokurenta (wykonujących swoje czynności na podstawie umowy o pracę) nie jest tylko otrzymane wynagrodzenie, ale również inne formy przysporzeń majątkowych. Do takich przysporzeń majątkowych zaliczamy wpłacaną składkę ubezpieczeniową przez Spółkę na rzecz ww. osób. W przedstawionym stanie faktycznym nie ma znaczenia, iż umowa ubezpieczenia zawarta jest w wersji bezimiennej a składka płacona jest raz w roku. Umowa ubezpieczenia obejmuje wszystkich członków zarządu, rady nadzorczej i prokurenta (stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę), więc nie ma problemu z ustaleniem jakiej osobie przysługuje przysporzenie majątkowe z tytułu opłacanej składki, pomimo faktu iż umowa jest bezimienna. W przypadku nowego członka zarządu, rady nadzorczej bądź prokurenta Spółka opłaca składki ubezpieczeniowe za osoby zidentyfikowane z imienia i nazwiska oraz innych danych osobowych, gdzie pomimo iż umowa ubezpieczenia jest bezimienna można wskazać każdą osobę która jest objęta tym ubezpieczeniem a także okres w którym korzystała z tego ubezpieczenia. Tak więc nie ma podstaw aby umowę ubezpieczenia "bezimienną" obejmująca wszystkich członków zarządu, rady nadzorczej oraz prokurentów traktować jako zdarzenia nie powodującego przysporzenia po stronie ww. osób.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu takie same reguły będą dotyczyły członków zarządu, rady nadzorczej i prokurentów wykonujących swoje obowiązki na podstawie innej niż umowa o pracę. Zgodnie z art. 13 pkt 7 niniejszej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Z powyższego wynika, iż także w tym przypadku płaconą składkę przez Spółkę na rzecz członków zarządu, rady nadzorczej oraz prokurentów należy traktować jako przychód podlegający opodatkowaniu.

Ponadto Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż nie jest w stanie określić na podstawie wniosku w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wysokości przychodu osoby ubezpieczonej. Niniejsze obliczenia wykraczają poza ramy interpretacji prawa podatkowego.

Reasumując, składka ubezpieczeniowa płacona przez Spółkę na rzecz członków zarządu, rady nadzorczej, prokurentów którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę lub na innej podstawie prawnej, stanowi przychód osoby fizycznej podlegający opodatkowaniu. Bez znaczenia jest fakt, iż umowa ubezpieczenia jest "bezimienna", ponieważ pracodawca posiada pełne dane osobowe na temat ww. osób a także informacje o czasie pełnienia funkcji przez członków zarządu, rady nadzorczej, prokurenta pozwalające dokonać przypisania przychodu konkretnej osobie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj