Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/175/226/05
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/175/226/05
Data
2005.08.24



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport towarów
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółki dotyczą stwierdzenia, czy w przypadku zastosowania procedury tranzytu (NCTS) dokumentem potwierdzającym dokonanie wywozu towaru poza terytorium Współnoty i uprawniającym do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0% będzie otrzymana z Urzędu Celnego karta SAD 3 opatrzona pieczęcią „Pl-Cło” i stemplem SAD” wraz z datą oraz wpisanymi pozycjami ewidencji towarowej prowadzonej z zastosowaniem elektronicznego przetwarzania danych.
Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka eksportuje towary do Szwajcarii. Towar wywożony jest z kraju przy zastosowaniu procedury tranzytu (NCTS). W przypadku zastosowania tej procedury Urząd Celny potwierdza faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty poprzez umieszczenie na karcie SAD 3 pieczęci „Pl-Cło” i stempla SAD” wraz z datą oraz wpisania pozycji ewidencji towarowej prowadzonej z zastosowaniem elektronicznego przetwarzania danych.
W ocenie Spółki ponieważ w przypadku procedury tranzytu nie ma możliwości uzyskania innych dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnotyostemplowana w powyższy sposób karta dokumentu SAD 3 - opatrzona pieczęcą „Pl-Cło” i stemplem SAD wraz z datą - jest wiarygodnym potwierdzeniem wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. W konsekwencji, zdaniem Podatnika, Spółka będąc w posiadaniu powyższych dokumentów będzie uprawniona dokonując eksportu towarów do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0%.


W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 2 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu bądź przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Jak stanowi art. 41 ust. 4 ww. ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie z art. 41 ust. 6 stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
Jak stanowi art. 194 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje formy, w jakiej potwierdzenie wywozu powinno zostać wydane. Należy zatem odnieść się do regulacji celnych w tym zakresie oraz postanowień VI Dyrektywy Rady Europy z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) (art. 152/2), która stanowi, że dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ją dokument, potwierdzony przez urząd celny wyjścia, tj urząd który dokonał odprawy celnej, w wyniku czego towary zostały wywiezione z terytorium Wspólnoty. Wynika z tego, że forma potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty jest urzędowo określana przez każdy z krajów członkowskich, a tym samym różna w zależności od kraju, z którego urzędu celnego towary są wywożone. W art. 793 ust. 2 rozporządzenia Komisji EWG Nr 2454/93 z dnia 3 lipca 1993 r. w sprawie wprowadzenia przepisów wykonawczych do rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 zdefiniowano pojęcie „urząd celny wyprowadzenia”. Zgodnie z ust. 2 lit. a i lit. c wymienionego przepisu „urząd celny wyprowadzenia” oznacza w przypadku towarów wywożonych koleją, pocztą, drogą powietrzną lub drogą morską - urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach umowy przewozu w celu transportu do państwa trzeciego przez towarzystwo kolejowe, organy pocztowe, towarzystwo lotnicze bądź przedsiębiorstwo żeglugowe; w przypadku towarów wywożonych w inny sposób lub w okolicznościach nieobjętych lit. a) i b) - ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty. W myśl art. 793 ust. 3 ww. rozporządzenia Komisji
Urząd celny wyprowadzenia upewnia się, czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi, oraz nadzoruje i potwierdza ich fizyczne wyjście, poświadczając odwrotną stronę egzemplarza 3. Poświadczenie stanowi pieczęć z nazwą urzędu i datą. Urząd celny wyprowadzenia zwraca egzemplarz 3 osobie, która przedstawiła egzemplarz, z zamiarem jego zwrotu zgłaszającemu. W przypadku wysyłki partiami poświadczenia dokonuje się tylko dla towarów faktycznie wywiezionych. W przypadku wysyłki partiami przez kilka urzędów celnych urząd celny wyprowadzenia, w którym został przedstawiony oryginał egzemplarza 3, poświadcza, po przedstawieniu należycie uzasadnionego wniosku, kopię egzemplarza 3 dla każdej ilości danych towarów, w celu przedstawienia go w innym zainteresowanym urzędzie wyprowadzenia. Oryginał egzemplarza 3 zostaje odpowiednio odnotowany. Zgodnie z art. 793 ust. 6 powołanego rozporządzenia Komisji w przypadku towarów wysyłanych do państw trzecich lub do urzędu celnego wyprowadzenia z zastosowaniem procedury tranzytowej, urząd wyjścia poświadcza egzemplarz 3, zgodnie z ust. 3, i zwraca go po opatrzeniu potwierdzeniem "Wywóz" w kolorze czerwonym wszystkich egzemplarzy dokumentu tranzytowego lub każdego innego zastępującego go dokumentu. Urząd celny wyprowadzenia kontroluje fizyczne wyprowadzenie towarów.
Zatem w powyższym stanie faktycznym należy stwierdzić, że otrzymane przez Spółkę z Urzędu Celnego karty SAD 3 opatrzone pieczęcią „Pl-Cło” i stemplem „SAD” wraz z datą oraz wpisanymi pozycjami ewidencji towarowej będą dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty i będą uprawniały do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0% w eksporcie towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj