Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-25/12-2/ŁM
z 20 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-25/12-2/ŁM
Data
2012.04.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
prawa autorskie
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wartość rynkowa
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie uznania otrzymanego w drodze wkładu niepieniężnego Prawa Autorskiego za wartość niematerialną i prawną oraz ustalenia jej wartości początkowej.



Wniosek ORD-IN 702 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2012 r. (data wpływu 24 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania otrzymanego w drodze wkładu niepieniężnego Prawa Autorskiego za wartość niematerialną i prawną oraz ustalenia jej wartości początkowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania otrzymanego w drodze wkładu niepieniężnego Prawa Autorskiego za wartość niematerialną i prawną oraz ustalenia jej wartości początkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność gospodarczą w ramach Grupy, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca przewiduje, iż w przyszłości może dojść do restrukturyzacji Grupy. W ramach restrukturyzacji, Wnioskodawca może otrzymać od udziałowca wkład niepieniężny w postaci utworu będącego przedmiotem autorskich praw majątkowych (dalej: Prawo Autorskie). Wnioskodawca zaznacza, iż stosownie do treści art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24 poz. 83; dalej: ustawa o prawie autorskim), autorskie prawa majątkowe przejdą na Wnioskodawcę na podstawie umowy.

Przedmiotowe Prawo Autorskie nie mogło być wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, ponieważ zostało wytworzone we własnym zakresie przez wnoszącego wkład, niemniej jednak było one wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej przez ten podmiot. Planuje się, iż otrzymane Prawo Autorskie będzie wykorzystywane w przyszłości, po otrzymaniu aportu, przez Wnioskodawcę w prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej, przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, otrzymane w drodze wkładu niepieniężnego Prawo Autorskie stanowić będzie po stronie Wnioskodawcy wartość niematerialną i prawną (dalej: WNiP), o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od której Wnioskodawca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, a za wartość początkową należy przyjąć wartość ustaloną przez Wnioskodawcę na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego, nie wyższą jednak od wartości rynkowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, w przypadku otrzymania w drodze wkładu niepieniężnego Prawa Autorskiego stanowić ono będzie po stronie Wnioskodawcy wartość niematerialną i prawną, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od której Wnioskodawca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, a wartość początkową należy ustalić zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym będzie ona równa wartości ustalonej przez podatnika na dzień wniesienia wkładu - wartości niematerialnej i prawnej - nie wyższej jednak od jej wartości rynkowej.

Uzasadnienie.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje oparcie w następujących argumentach.

WNiP.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymane przez Wnioskodawcę Prawo Autorskie, które będzie wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, zaś przewidywany okres jego wykorzystania przekroczy rok, stanowić będzie dla Wnioskodawcy WNiP podlegające amortyzacji podatkowej, albowiem spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mianowicie:

  • Prawo Autorskie mieści się w katalogu art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. stanowić będzie autorskie lub pokrewne prawa majątkowe (pkt 4);
  • Prawo Autorskie zostanie przez Wnioskodawcę nabyte (w formie wkładu niepieniężnego) i będzie nadawało się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania;
  • planuje się, że Prawo Autorskie będzie wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i przewidywany okres będzie przekraczać rok.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca uważa, że będzie uprawniony do ujęcia Prawa Autorskiego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od Prawa Autorskiego.

Powyższe stanowisko potwierdza, zdaniem Wnioskodawcy, praktyka organów podatkowych w:

  • interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 września 2011 r. (sygn. ITPB3/423-346/11/PST), zgodnie z którą: „Prawa Autorskie, które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, zaś ich przewidywany okres wykorzystywania przekroczy rok, stanowić będą dla Wnioskodawcy WNiP podlegające amortyzacji podatkowej, albowiem spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 lipca 2011 r. (sygn. IPPB3/423-127/11-8/MS), w której organ podatkowy w pełni zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy: „(...) Wnioskodawca stoi na stanowisku, że stanowiące przedmiot majątkowych praw autorskich znaki towarowe niezarejestrowane w Urzędzie Patentowym stanowią wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji (podkreślenie Spółki)”,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2010 r. (sygn. IPPB3/423-336/10-5/MS), w której organ podatkowy w pełni zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy: „(...) należy uznać, że opracowania słowno - graficzne znaków towarowych nabyte przez Spółkę w drodze aportu (jako utwory słowno - graficzne), zaliczone do autorskich praw majątkowych, będą stanowić wartości niematerialne i prawne na gruncie Ustawy CIT (w odniesieniu do tych opracowań graficznych znaków towarowych, które mogą stanowić utwory w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i co do których spółka może korzystać z ochrony w zakresie przewidzianym w tejże ustawie). W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że stanowiące przedmiot majątkowych praw autorskich znaki towarowe niezarejestrowane jeszcze w Urzędzie Patentowym stanowią wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT”.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, że będzie uprawniony do ujęcia Prawa Autorskiego w ewidencji środków trwałych oraz do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od Prawa Autorskiego.

Ustalenie wartości początkowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową WNiP uważa się, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość WNiP nie wyższą jednak od jej wartości rynkowej. Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że powinien On w miesiącu przekazania Prawa Autorskiego do używania, wprowadzić Prawo Autorskie do ewidencji po wartości ustalonej na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa Prawa Autorskiego.

Reasumując, w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę w drodze wkładu niepieniężnego Prawa Autorskiego, które nie stanowiło u wnoszącego WNiP, zaś po jego otrzymaniu spełnione zostaną wszelkie przesłanki by uznać Prawo Autorskie za WNiP, wartość początkową należy ustalić zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym, będzie ona równa wartości ustalonej przez podatnika na dzień wniesienia wkładu - wartości niematerialnej i prawnej - nie wyższej jednak od jej wartości rynkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj