Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.II/415-13/KW/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.II/415-13/KW/05
Data
2005.12.23


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
adaptacja
ulga budowlana
utrata prawa do ulgi
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zmiany przeznaczenia tylko 1/3 części mieszkalnej na działalność gospodarczą podanik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi budowlanej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpoznaniu wniosku Pani X o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 16.11.2005 r. (uzupełnionego w dniu 13.12.2005 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej z tytułu budowy budynku mieszkalnego w przypadku adoptowania jednej z trzech kondygnacji mieszkalnych na działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16.11.2005r Pani X korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpiła do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem (uzupełnionym w dniu 13.12.2005 r.) o dokonanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 Nr 14 poz.176 ze zm.).

W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podatniczka jest uprawniona do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskującej, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 2000- 2003 podatniczka korzystała z ulgi budowlanej z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Budynek wybudowany został zgodnie z przeznaczeniem oraz planem zagospodarowania miasta - trzy kondygnacje mieszkalne, jedna kondygnacja działalność gospodarcza . Ulga mieszkaniowa w kwocie 14.700zł dotyczyła tylko kondygnacji mieszkalnych.

W zaistniałym stanie faktycznym Pani X zwróciła się z zapytaniem czy w przypadku zmiany przeznaczenia tylko 1/3 części mieszkalnej na działalność gospodarczą zobowiązana będzie do zwrotu ulgi budowlanej.

Podatniczka zajęła własne stanowisko w sprawie uznając, że na podstawie art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych utrata ulgi następuje tylko w przypadku całkowitego przeznaczenia budynku mieszkalnego na działalność gospodarczą w związku powyższym nie jest zobowiązana do zwrotu wykorzystanej ulgi.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązującym w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza, co następuje.

Zagadnienia związane z utratą prawa do ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134, poz.1509). Wynika z niego, iż art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1.01.2002 r. Przepis art. 27a ust. 13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowił, że w sytuacji gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu / przychodu/ lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, określone w ust.1 pkt 1 i 2 ustawy ( w tym na budowę budynku mieszkalnego), a następnie:

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład

2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy

3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zaliczone zostały do przychodów podlegających opodatkowaniu

4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę

5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu ( przychodu ) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty uprzednio odliczone z tych tytułów.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego. Oznacza to, że wystąpienie innych okoliczności niż wyżej wskazanych nie stanowi podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach wcześniejszych.

Wobec powyższego, uwzględniając wyżej wymienione uregulowania prawne oraz zaistniały stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie podziela stanowisko Pani w przedmiotowej sprawie, gdyż częściowe przeznaczenie budynku mieszkalnego na użytkowy nie zostało wymienione w art. 27a ust. 13 ustawy i w związku z tym wykorzystana ulga z tytułu budowy budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (adres do korespondencji: ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock) za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj