Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/99/2005
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/99/2005
Data
2005.11.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
projekt
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy przy umowie o dzieło dotyczącej przygotowania i wykonania projektu należą się koszty uzyskania przychodu 50%?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.09.2005r ( data wpływu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za nie prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13.09.2005r. zwrócił się Pan pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. w skrócie UPDOF), dot. zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu umów o dzieło.


Stan faktyczny:


Zawarł Pan umowy o dzieło na wykonanie prac projektowych, przedmiotem których będzie przygotowanie i wykonanie zamiennego projektu budowlanego i projektu wykonawczego. Dzieło będzie zdawane w kilku etapach, a za każdą część zdanej pracy będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie.


Pytanie Strony:


Czy przy umowie o dzieło dotyczącej przygotowania i wykonania projektu należą się koszty uzyskania przychodu 50%?


Stanowisko Strony:


Pana zdaniem opierając się na ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie z dnia 23.04.1964 kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93) od przychodu uzyskanego z umowy o dzieło dotyczącej przygotowania i wykonania projektu przysługują 50% koszty uzyskania przychodu.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:


Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. UPDOF koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzenia przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% w stosunku do uzyskanego przychodu. Powyższy przepis zasadnicze znaczenie przypisał unormowaniom ustawy z 4 lutego 1994r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Z 2000r. Nr 80 poz. 904 ze zm.). W art. 1 ust.1 powołanej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). A zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:
#61623; mieć źródło w pracy człowieka (twórcy)
#61623; stanowić przejaw działalności twórczej
#61623; posiadać indywidualny charakter

Twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust 1 ustawy. Natomiast użyte a art. 1 analizowanej ustawy określenie "przejaw działalności twórczej" oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnie nowym wytworem intelektu. Cecha indywidualności przejawia się samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność.

Natomiast w art. 8 tej ustawy określającym przedmiotowy zakres praw autorskich normodawca stwierdził, że prawo autorskie przysługuje twórcy lub współtwórcy utworu oraz wprowadził domniemanie, iż za twórcę utworu należy uważać tę osobę, której nazwisko jako twórcy, w rozumieniu ustawy, uwidocznione zostało na egzemplarzach danego utworu, lub którego autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek sposób w związku z rozpowszechnieniem utworu.
Tylko w przypadku łącznego spełnienia w/w przesłanek przysługują twórcy zarówno autorskie prawa osobiste jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu. W kwestii stosowania 50%-ej stawki kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust.9 pkt 3 UPDOF wypowiedziało się Ministerstwo Kultury w piśmie z dnia 14.05.2002 r. zn. DP/WPA.024/110/02, wskazując, iż "(...) zastosowanie w/w kosztów uzależnione jest od wystąpienia dwóch podstawowych okoliczności:
#61623; zaistnienia utworu w rozumieniu ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
#61623; udzielenia przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzania majątkowymi prawami autorskimi do twórczego dzieła.

W świetle powołanych przepisów o zastosowaniu normy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 % decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego bądź rozporządzania prawem do tego utworu np. polegającym na przeniesieniu prawa na inną osobę, pod warunkiem możliwości ustalenia przychodu z tego tytułu. Natomiast o rozporządzeniu przez autora prawami autorskimi świadczyć powinna odpowiednia klauzula o przeniesieniu przez twórcę na nabywcę praw autorskich zamieszczona w zawieranej umowie, będąca aktem rozporządzania tymi prawami-gdzie ustalone wynagrodzenie stanowi zapłatę za przeniesienie tych praw.

W myśl art. 13 pkt.8 UPDOF za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Z przedmiotowych umów z § 5 wynika wprawdzie, iż przysługiwać będą Wykonawcy wyłączne prawa autorskie do całości dzieła, jednakże brak jest postanowień odnoszących się do majątkowych praw autorskich, względnie do udzielenia licencji na korzystanie z niego, co stanowi niezbędną przesłankę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 22 ust. 9 pkt 3 UPDOF. W związku z tym, że umowa zawarta między Wykonawcą a Zlecającym opracowanie autorskie nie zawiera wszystkich elementów koniecznych do uznania przedmiotu umowy za utwór autorski, niemożliwe jest zastosowanie kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50%.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000r. O opłacie skarbowej (Dz.U.z 2004r. Nr 253 poz. 2532) istnieje obowiązek uiszczenia z góry opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od podania oraz po 0,50 zł. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj