Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/2/415-12/05
z 9 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/2/415-12/05
Data
2005.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
koszty procesowe
opodatkowanie dochodów
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy kwoty otrzymywane w związku z pełnieniem funkcji superarbitra można uznać w całości za zwrot kosztów w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy koniecznym jest udokumentowanie poniesionych kosztów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 11.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zakresu zwolnienia określonego w art. 13 pkt.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do kwot otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji superarbitra oraz dokumentowania kosztów związanych z wykonywaniem tej funkcji

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej objęcia zwolnieniem od podatku dochodowego całości dochodu osiągniętego w związku z pełnieniem funkcji superarbitra w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Pan prowadzi działalność gospodarczą – Kancelarię Radcy Prawnego oraz dodatkowo uzyskuje dochody z tytułu pełnienia funkcji arbitra sądu polubownego ad hoc.

Podatnik pyta:

  1. czy kwoty otrzymane w związku z pełnieniem funkcji superarbitra (arbitra) sądu polubownego ad hoc można uznać w całości za zwrot kosztów w rozumieniu art.21ust.1 pkt 17 ustawy,
  2. czy dla wykorzystania zwolnienia określonego w art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koniecznym jest udokumentowanie wobec organu podatkowego poniesienia kosztów.

Zdaniem podatnika:

  1. kwoty otrzymane przez arbitrów sądu polubownego ad hoc można uznać w całości za zwrot kosztów w rozumieniu art.21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na fakt, iż kwoty te pokrywają wydatki ponoszone przez kilka miesięcy postępowania należy uznać, iż wolne są od podatku kwoty do wysokości 2.280,-zł. za każdy miesiąc prowadzenia sprawy tj. od wniesienia pozwu do dnia uprawomocnienia się wyroku sądu polubownego ad hoc,
  2. osoba wykonująca czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, która otrzymuje zwrot poniesionych wydatków, w celu skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma obowiązku udokumentowania wobec organu podatkowego faktu poniesienia kosztów procesu.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Stosownie do treści przepisu art.13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.(tj. przychodów otrzymywanych przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).

Przychody arbitrów, superarbitrów zaliczają się do przychodów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich.

Dochody osiągnięte z tytułu pełnienia funkcji arbitra lub superarbitra podlegają opodatkowaniu:

  1. w części stanowiącej wynagrodzenie - na zasadach ogólnych tj. wg skali podatkowej.

  2. Płatnicy dokonujący wypłaty tych należności – w myśl art. 41 ust.1 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. – są obowiązani do pobierania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit. b,
  3. w części stanowiącej zwrot kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem czynności superarbitra - do kwoty nie przekraczającej miesięcznie 2.280,-zł. są na podstawie art. 21 ust.1 pkt 17 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r., wolne od podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z cyt. przepisem wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280. Zatem zwrot kosztów w kwocie przekraczającej 2.280 podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Reasumując:

Zwolnieniem nie jest objęty cały dochód osiągnięty z tytułu wykonywania czynności superarbitra lecz tylko jego część stanowiąca zwrot kosztów, do wysokości określonej w powołanym przepisie.

Przyznana superarbitrowi kwota zwrotu kosztów postępowania jest wolna od podatku dochodowego do wysokości 2.280 - w miesiącu otrzymania zwrotu. Nie ma przy tym znaczenia, że postępowanie trwało kilka miesięcy.

Przepisy podatkowe nie nakładają na podatnika obowiązku dokumentowania wobec organu podatkowego kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem czynności superarbitra.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj