Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/58/2005r
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/58/2005r
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy dochody z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej na rzecz kancelarii prawnej, w której do 30 czerwca 2005r była Pani zatrudniona w charakterze aplikanta adwokackiego, mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art. 9 a i 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ze zm. ),Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 05.08.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w okresie od 01.10.2003r do 30.06.2005 była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako aplikant adwokacki w kancelarii prawnej. Zgodnie z przepisami art. 4 a i 4 b ustawy Prawo o adwokaturze z 26 maja 1982r, adwokat nie może wykonywać zawodu, jeżeli pozostaje w stosunku pracy.
W związku z tym wraz ze złożeniem egzaminu adwokackiego i uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu adwokata zmuszona została Pani do rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę i uruchomienia działalności gospodarczej celem podjęcia wykonywania usług adwokackich. W ramach tej działalności będzie Pani świadczyć usługi prawne w tym również na rzecz byłego pracodawcy. Z treści wniosku wynika, że usługi świadczone na podstawie umowy o świadczenie usług prawnych na rzecz Kancelarii nie będą pokrywać się z usługami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę.

Treść pytania ;
Czy dochody z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej na rzecz kancelarii prawnej, w której do 30 czerwca 2005r była Pani zatrudniona w charakterze aplikanta adwokackiego, mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art. 9 a i 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Stanowisko przedstawione we wniosku;
Według opinii wyrażonej we wniosku, usługi prawne świadczone poprzez działalność gospodarczą na rzecz Kancelarii i jej klientów nie pokrywają się z zakresem czynności wykonywanych poprzednio dla Kancelarii na podstawie umowy o pracę a zatem jest Pani uprawniona do opodatkowania dochodów uzyskanych z nowo rozpoczętej działalności podatkiem dochodowym według stawki 19% zgodnie z art. 30 c ustawy opdof.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego;
Zgodnie z art. 9 a ustawy o pdof z 26 lipca 1991r ( Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ze zm.), podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej ( zgodnie z definicją określoną przepisem art. 5 a pkt. 6 ustawy o pdof ) mogą wybrać sposób opodatkowania wymieniony w art. 30 c ustawy o ile zgłoszą ten fakt nie później niż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu oraz nie uzyskają przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, że czynności świadczone obecnie w ramach usług adwokackich na rzecz byłego pracodawcy, nie odpowiadają w żadnej części czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, należy uznać Pani stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 04.08.2005r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art.236 §2 pkt.1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj