Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/415/332/34/05/JK/1
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/415/332/34/05/JK/1
Data
2005.10.26



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy należy potrącać podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot wypłaconych osobom będącym członkami komisji konkursowej z tytułu zwrotu kosztów podróży?


Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku .....z dnia 12 sierpnia 2005 r. (data wpływu : 16 sierpnia 2005 r.) uzupełnionego pismem otrzymanym w dniu 6 września 2005r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm. ) w zakresie opodatkowania zwrotów kosztów podróżyNaczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Szpital....przedstawił następujący stan faktyczny: Komisje konkursowe powoływane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19.08.1998r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzenia konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (...). W skład komisji wchodzą zgodnie z § 9 m.in. przedstawiciele okręgowej rady lekarskiej, okręgowej rady pielęgniarek i położnych, przedstawiciele towarzystw naukowych. Ponoszone przez członków komisji koszty podróży Szpital zwraca na podstawie wystawionego dokumentu delegacji, do którego załączane są bilety kolejowe, autobusowe bądź w wysokości iloczynu przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu określony w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługującym pracownikowi zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży na obszarze kraju (Dz.U z 2002r. nr 236, póz. 1990).
Pragnę podkreślić, że członkowie komisji, którym Szpital zwraca koszty podróży, nie są pracownikami Szpitala. Dlatego też nie pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu zwrotu kosztów podróży członkom komisji konkursowych. Natomiast wystawiane są przez Szpital informacje o wypłaconych kwotach na deklaracji Pit-C. Koszty będące zwrotem kosztów podróży członkom komisji konkursowych Szpital nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów ale kwalifikuje jako koszty statutowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Szpital postawiła następujące pytane :
- Czy należy potrącać podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot wypłacanych osobom będącym członkami komisji konkursowej z tytułu zwrotu kosztów podróży?
Zdaniem Szpitala że nie należy pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu zwrotu kosztów podróży członkom komisji konkursowych, gdyż jest to zwrot kosztów podróży i dokonywany jest w wysokości faktycznie poniesionych wydatków, jak również członkowie komisji konkursowych nie są pracownikami Szpitala.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.
Stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 16 lit.b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz U z 2000r. Nr 14 poz. 926 z późn. zm. ) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13Przepis ust. 1 pkt 16 lit. b), zgodnie z art. 21 ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1) w celu osiągnięcia przychodów lub
2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Biorąc powyższe pod uwagę zwrot wydatków osobom niebędacymi pracownikami związanych z korzystaniem z samochodu nie będącego własnością pracodawcy w celu odbycia podróży służbowej jest zwolniony z opodatkowania, do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236 poz. 1991), po spełnieniu warunków zawartych w art. 21 ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie o którym mowa stosuje się w sytuacji gdy otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów świadczeniobiorcy i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów podmiotu wypłacającego to świadczenie.
W konsekwencji należności stanowiące zwrot kosztów o których o których pisze Szpital w złożonym wniosku, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 6 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj