Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
SKF.2.3110-133/05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SKF.2.3110-133/05
Data
2005.11.21



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatki i opłaty lokalne


Słowa kluczowe
budowle
ewidencja środków trwałych
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Ustalenie wartości podatku od nieruchomości.


Podatnik złożył, zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. We wniosku wskazał, iż w trakcie realizowania inwestycji w 2004 r. wybudował drogę oraz halę magazynową. W deklaracji na 2005 r. podatnik zwiększył powierzchnię budynków o oddaną we wrześniu 2004 r. halę magazynową. Następnie złożył korektę deklaracji, w której wykazał wartość budowli drogi od 01.01.2005 r. Ponieważ na dzień 1 stycznia 2005 r. przedmiotowa budowla nie figurowała w ewidencji środków trwałych, została wyceniona i wprowadzona do tejże ewidencji na podstawie aneksu z dnia 30.08.2005 r. i od miesiąca września 2005 r. jest od niej naliczana amortyzacja. W następnej korekcie deklaracji wykazał wartość rozbudowy istniejącej budowli drogi od miesiąca sierpnia 2005 r. tj. od następnego miesiąca po zakończeniu rozbudowy - zgodnie z protokołem odbioru końcowego robót z 08.07.2005 r. Podatnik od miesiąca sierpnia zwiększył wartość istniejącej budowli drogi w środkach trwałych.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem do tutejszego organu podatkowego: czy spółka prawidłowo postąpiła i prawidłowo zadeklarowała podatek od wymienionych budynków i budowli...

Po rozpatrzeniu wniosku, tut. organ podatkowy, zważył co następuje:

- stosownie do treści art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.

- zgodnie zaś z art. 6 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy - jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.

Na podstawie art. 4. ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podstawę opodatkowania stanowi - dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Jeżeli zaś obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli, o których mowa w ust. 1 pkt. 3, powstał w ciągu roku podatkowego - podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego.

W razie gdy od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa określona przez podatnika.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów, należy przyjąć, iż podatnik prawidłowo określił moment powstania obowiązku podatkowego od hali magazynowej tj. od 01.01.2005r. ponieważ zakończenie budowy nastąpiło w 2004 r.

Dokonując korekty deklaracji za 2005 r. postąpił prawidłowo w stosunku do budowli drogi wybudowanej w 2004. r. W związku z tym, że nie była ona amortyzowana, na dzień 1 styczna danego roku, podatnik podał jej wartość rynkową oszacowaną na podstawie wyceny zawartej w aneksie do protokołu końcowego rozliczenia inwestycji z dnia 30.08.2005r.

W stosunku do podanej wartości budowli drogi, której rozbudowa została zakończona w miesiącu lipcu 2005 r., również prawidłowo określił moment po powstania obowiązku podatkowego tj. od następnego miesiąca następującego po zakończeniu rozbudowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj