Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF-III-/415/25/05
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-/415/25/05
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kradzież
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej fakturę obciążającą z powodu kradzieży mebli podczas wykonywania usługi transportowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku z Pani wnioskiem złożonym w dniu 13.09.2005r., uzupełnionym pismem w dniu 11.10.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym w dniu 13.09.2005r. piśmie uzupełnionym w dniu 11.10.2005r. składa Pani zapytanie, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu fakturę obciążającą Panią z powodu kradzieży mebli.

Według przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych świadczy Pani usługi przewozu międzynarodowego towarów.Zgodnie z zawartą umową o usługi przewozowe z Przedsiębiorstwem Usług-Spedycyjnych, na zlecenie tego Przedsiębiorstwa, w dniu 24.05.2005r. dokonała Pani załadunku mebli na paletach, które miały zostać przewiezione do Niemiec. Jak wynika z treści Pani pisma samochód ciężarowy marki Scania z naczepą i ładunkiem został skradziony w nocy z soboty na niedzielę przed domem kierowcy. O fakcie kradzieży zostały powiadomione organa ścigania.Z załączonej kserokopii poświadczenia z Komendy Powiatowej Policji wynika, że kradzieży zestawu pojazdów wraz z meblami dokonano z parkingu niestrzeżonego w Kluczborku przy ul. Jana Pawła II po uprzednim włamaniu do wnętrza kabiny. W dniu 30.06.2005r. Przedsiębiorstwo Usługowo-Spedycyjne wystawiło Pani fakturę VAT Nr 349/T/OG/2005 za utracony towar na kwotę netto 68.916,57zł.

Pani zdaniem wartość faktury powinna być wliczona do kosztów uzyskania przychodu.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Artykuł 23 nie wymienia jako wydatku nie stanowiącego kosztów uzyskania przychodu strat w środkach obrotowych.

Nie oznacza to jednak, że każda strata w środkach obrotowych może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie przychodu (wyrok NSA z 13.03.1998r. sygn. akt SA/Lu 230/97 - niepubl.).

Zaznaczyć należy, że strata jest zdarzeniem losowym, niezależnym od woli podatnika powstałym zarówno w wyniku działań sił przyrody jak i działań innego człowieka powodującym ubytek, szkodę pod warunkiem, że podatnik nie przyczynia się w jakiś sposób do powstania tej szkody lub nie ułatwia jej powstania.Jakiekolwiek zawinienie ze strony podatnika poprzez niezachowanie staranności wymaganej w danych warunkach, niedopełnienie obowiązków ciążących na podatniku w celu uniknięcia szkody uniemożliwia przyjęcie, że powstała szkoda stanowi stratę.Jedynie straty w środkach obrotowych powstałe w trakcie normalnego, racjonalnego działania podatnika w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Pozostawienie samochodu wraz z ładunkiem znacznej wartości na parkingu niestrzeżonym świadczą o niewłaściwym i nieracjonalnym postępowaniu oraz o braku należytej staranności w zabezpieczeniu pojazdu (art. 355 par. 1 kodeksu cywilnego: "należyta staranność to staranność ogólnie wymagana w stosunkach danego rodzaju"). Stwierdza się zatem, że ponieważ utrata towaru nastąpiła w wyniku zdarzenia, które mogła Pani przewidzieć i mogła się Pani przed nim uchronić korzystając z parkingu strzeżonego np. PKS-u poniesiony wydatek - zapłata za utracony towar nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Wobec powyższego stwierdza się, iż wyrażone w piśmie Pani stanowisko jest nieprawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia zgodnie z Pani zapytaniem.

Stosownie do treści art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. Organu Podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj