Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włocławku
PDG/415-5/05
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDG/415-5/05
Data
2005.10.28



Autor
Urząd Skarbowy we Włocławku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
należności nieściągalne
rozliczanie straty
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Dotyczy odliczenia straty za lata ubiegłe powstałej w działalności prowadzonej przez zmarłego spadkodawcę od dochodu osiągniętego przez podatnika będącego spadkobiercą w prowadzonej przez niego działalności będącej kontynuacją działalności po zmarłym w rozumieniu art. 97 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności nieściągalnych należnych spadkodawcy i powstałych w jego działalności, których nieściągalność została uprawdopodobniona po jego śmierci.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) na wniosek z dnia 24.08.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 29.08.2005 r.) dotyczący udzielenia informacji w sprawie odliczenia straty za lata ubiegłe powstałej w działalności prowadzonej przez zmarłego spadkodawcę od dochodu osiąganego przez podatnika będącego spadkobiercą w prowadzonej przez niego działalności będącej kontynuacją działalności po zmarłym, w rozumieniu art. 97 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności nieściągalnych należnych spadkodawcy i powstałych w jego działalności , których nieściągalność została uprawdopodobniona po jego śmierci, udzielając interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku

postanawia

uznać stanowisko Pana ... za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 29.08.2005 r. do tut. Urzędu wpłynęło według wniosku zapytanie o udzielenie informacji w sprawie odliczenia straty za lata ubiegłe powstałej w działalności prowadzonej przez zmarłego spadkodawcę od dochodu osiągniętego przez podatnika będącego spadkobiercą w prowadzonej przez niego działalności będącej kontynuacją działalności po zmarłym w rozumieniu art. 97 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności nieściągalnych należnych spadkodawcy i powstałych w jego działalności, których nieściągalność została uprawdopodobniona po jego śmierci.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Pan ... i Pan ... jako jedyni spadkobiercy po zmarłym ojcu .. prowadzą działalność gospodarczą w spółce cywilnej pod nazwą ..., opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Spadkobiercy we wniosku podnoszą, że zgodnie z art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika z zastrzeżeniem § 2 przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, prawa te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na swój rachunek(art. 97 § 2 cyt. ustawy). Zdaniem Pana skoro przepis art. 97 ustawy mówi o wstąpieniu we wszystkie prawa w tym majątkowe i niemajątkowe to z możliwością rozliczenia straty, jak i zaliczeniem w koszty należności nieściągalnych wiążą się określone prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku ze śmiercią ojca ... Pan ... i ... przejeli prowadzone przez niego przedsiębiorstwo i rozpoczeli działalność jako spółka cywilna. Stanowisko, iż spadkobierca nabywa prawo odliczenia straty z lat ubiegłych spadkodawcy i ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności nieściągalnych należnych spadkodawcy i powstałych w jego działalności jest prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2 przejmują przewidziane w prawie podatkowym majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy . Art. 97 § 2 stanowi, że jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego , spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Prawo odliczenia od dochodu strat z lat ubiegłych (art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i zaliczenia w koszty uzyskania przychodów należności nieściągalnych jest prawem majątkowym i podlega przejęciu przez spadkobierców na podstawie art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa .

Spadkobierca może więc skutecznie wykonywać uprawnienia zmarłego podatnika i obniżyć swój dochód o wysokość straty poniesionej przez spadkodawcę z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jak również zaliczyć zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów należności nieściągalne należne spadkodawcy i powstałe w jego działalności , których nieściągalność została uprawdopodobniona po jego śmierci w warunkach określonych w art. 23 ust. 1 pkt .20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku podziela stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym piśmie .

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania przedmiotowego postanowienia.

Ponadto informuję, że w świetle art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj